VESIĆ OBIŠAO RADOVE U OKOLINI OBRENOVCA: Cilj je da u narednih 10 godina nijedna kuća ne bude bez kanalizacije
U narednih deset godina nijedna kuća u Beogradu neće biti bez kanalizacije, a cilj je da se sva fekalna voda prerađuje kako ne bi zagađivala reke, izjavio je danas zamenik gradonačelnika Goran Vesić.
On je prilikom obilaska radova na izgradnji kanalizacije u okolini Obrenovca kazao da je bilo potrebno stvoriti preduslove da se taj posao sprovede u nekoliko faza.
Oko 740 kuća u okolini Obrenovca će za godinu dana imati kanalizaciju, rekao je Vesić. On je dodao da nije moguće ništa uraditi preko noći i da je bilo potrebno ozbiljno planiranje.
Takođe je dodao da je problem što trećina grada nema kanalizaciju, a da i iz onih delova grada koji je imaju, dve trećine vode ide direktno u Savu i Dunav.
"Zato će jedan od naših sledećih projekata biti da se završi fabrika za preradu otpadnih voda u Obrenovcu kako bi sve fekalne vode dolazile u fabriku i tu se prerađivale", istakao je Vesić.
Takođe počinje i prva faza izgradnje te fabrike u Velikom selu, koja će pokriti deo grada u kome živi milion i po građana.
To je skupa investicija, ali ćemo rešiti kompletnu kanalizaciju i ispušatanje fekalija u reke, dodao je on, i naglasio da se takođe završava projektovanje fabrike otpadnih voda u Batajnici, a potom i u Ostružnici...
"Pokrićemo svaki od kanalizacionih sistema i naša politika je da u narednih deset godina nijedna kuća ne bude bez kanalizacije i da se voda prerađuje kako ne bismo zagađivali reke", naveo je Vesić.
Zamenik gradonačelnika je kazao da je aktuelna vlast četiri puta više novca uložila u prigradske opštine za razliku od prethodne.
"Moramo da vodimo računa o prigradskim opštinama kako bi građani imali iste uslove i da rešimo sve probleme kao što to činimo u centralnim opštinama", rekao je Vesić.
Kako je rekao, više novca u budžetu omogućuje i to da se više novca sada izdvaja za ovakve projekte.
Vesić je najavio i da će od 1. januara početi da radi gradska poljoprivredna inspekcija, što će doprineti da se poveća naplata korišćenja zemljišta i samim tim, veće ulaganje u ovu oblast.
"Od poljoprivrednog zemljišta je naplaćivana trećina, i sada ćemo sa inspekcijom više naplaćivati, a sav prihod će biti namenjen za poljoprivredu, između ostalog i za atarske puteve, moći će da se ulaže u protiv-gradnu zaštitu, da se obrazuje poljočuvarska služba i slično...", rekao je Vesić.
Izmenama Zakona o glavnom gradu, Beograd je od republike preuzeo sve nadeležnosti kada je poljoprivreda u pitanju.
Vesić je istakao da na teritoriji Beograda postoji 250.000 hektara obradive površine, a da se obrađuje samo 150.000.
Najveći smo poljoprivredni region posle Vojvodine, a ponašali smo se kao da poljoprivreda ne postoji, rekao je Vesić.
Istakao je i da se za ovu oblast sada izdvaja više novca, odnosno da je 20 miliona dinara subvencija Grad Beograd davao 2014. godine, a da sada daje 200 miliona, a sledeće godine planira za te namene 250 miliona.
Predsednik Mesne zajednice Krtinska Branko Jević rekao je da će u dva sela kod Obrenovca - Krtinska i Burovci biti ugašeno 750 septičkih jama i da će početi priojekat uvođenja kanalizacije, što će biti veoma važno za sve meštane.
On je zahvalio predstavnicima Grada Beograda, opštine Obrenovac i svim ostalim strukturama koje su pomogle realizaciji projekta.
Predsednik opštine Obrenovac Miroslav Čučković najavio je da će 15. novembra biti otvoren tender za igradnju kanalizacije na šabačkom putu, a da se takođe sprema projekat izgradnje kanalizacije u delu Zabrežje, Belo Polje, i da će hiljade domaćinstava biti pokriveno ovom mrežom.
(Kurir.rs/Tanjug)
POGLEDAJTE BONUS VIDEO:
"ŽELIM LJUDIMA MIR! NA NAMA JE DA SE BORIMO I ČUVAMO SRBIJU" Predsednik Vučić čestitao praznike, posebnu poruku poslao našem narodu na KiM