Odeljenje po najvišim svetskim standardima, antibakterijski pod, novi kreveti, infuzione pumpe, oprema za drenažu i monitornig - tako od danas izgleda jedinica intenzivne nege Prve hirurške kilinike u Beogradu

Vrednost radova na rekonstrukciji te jedinice, koji će doprineti da se pacijenti nakon izvršenih složenih operacija dobro opravljaju, a zaposleni na vrhunskom nivou obavljaju svoj posao, iznosi 57 miliona dinara.

Ministar zdravlja Zlatibor Lončar podsetio je da će sledeće godine Prva hirurška klinika proslaviti 100 godina od osnivanja i istakao da je renoviranje trebalo obaviti ranije. Svaki složeniji hirurški problem u Srbiji se rešava na ovom odeljenju. Oprecije ponekad zahvataju i celo telo, stoga oporavak pacijenta mora uvek da bude na visini zahvata i zato je značajno renoviranje", rekao je ministar.

Kako kaže, adaptacija prostorija Jedinice intezivne nege 11. odeljenja morala je ranije da bude obavljena. Prema njegovim rečima, u Prvu hiruršku kliniku u poslednje dve godine je uloženo više od milion evra samo za toalete koji su ranije, kako kaže, bili u katastrofalnom stanju.

"Toaleti nisu imali vrata, pa je verovatnoća da se unese infekcija uvek bila velika. Osim toga, i voda je bila problematična, nekada je i nestajalo vode. Nisu postojali blasteksi, aparati namenjeni uništavanju fekalne mase pacijenata. Dešavalo se i to da smo imalil opremu, ali zapakovanu, jer niko od zaposlenih nije umeo da rukuje tom opremom", dodaje Lončar.

tan202025-125131829-0.jpg
Tanjug/ Tara Radovanović 

On je rekao da je plan da se u budućnosti cela zgrada Prve hirurške klinike renovira i adaptira po najvišim standardima.

"Novac smo obezbedili za kompletnu rekonstrukciju, ali sve to mora da se uradi ovako, odeljenje po odeljenje, odnosno parcijalno, zbog pacijenata", kazao je ministar.

Direktor Prve hirurške klinike Velimir Marković kaže da za 30 godina nije doživeo da se neko odeljenje renovira.

"Ovo je prvi put da se nešto adaptira od poda do plafona i veoma sam sretan da mogu tome da prisustvujem. Sve ovo je veliki pomak, kako u kvalitetu našeg rada, tako i za brojne benefite koji će pacijenti imati", istakao je Marković.

Takođe, iskazao je zahvalnost Ministarstvu zdravlja i direktoru Kliničkog cenntra što su prepoznali probleme ovog odeljenja i što su im pomogli.

imgb7109a99de4ce85a959e05919d24492av.jpg
Grad Novi Sad 

"Verujem da ćemo doči do kompletnog renoviranja, kako bi se stekli uslovi za jedan rad na kome bi mogli da pariramo i evropskim i svetskim klinikama koje se bave sličnom patologijom", dodao je direktor Prve hirurške klinike.

Za rekonstrukciju odeljenja izdvojeno je više od 29 miliona dinara, dok je vrednost medicinske opreme nepunih 28 miliona dinara. Pored nove Jedinice intezivne nege u adaptaciju i opremanje Klinike za digestivnu hirurgiju, prema rečima sagovornika, u poslednje dve godine uložena su značajna sredstva.

Adaptirani su svi toaleti, stepeništa, hodnici - čekaonice i to u vrednosti od 25 miliona dinara, dok je vrednost nabavljene opreme i hirurških instrumenta iznosila 27,6 miliona dinara. Sve ukupno, u Kliniku za digestivnu hirurgiju, u poslednje dve godine, po osnovu investicija uloženo je oko 109 miliona dinara.

Kurir.rs/Tanjug

Foto Tanjug/ Tara Radovanović