Rukovodilac Dečje klinike KBC "Dr Dragiša Mišović", doktorka Olivera Ostojić je navela da se svakodnevno smanjuje broj pacijenata u svim zdravstvenim ustanovama, pa i u ovoj.

- Trenutno imamo šest mališana sa svojim pratiocima koje lečimo. Jedno dete ima nešto težu kliničku sliku sa upalom pluća, a ostala deca su dosta dobro sa nekim opštim simpomima – temperaturom, koja se polako leče. Svi su kovid pozitivni, ali njihova klinička slika će zahtevati još dan, dva hospitalnog lečenja i posle toga idu kući na oporavak - rekla je Ostojićeva.

Istakla je da od sredine marta rade kao dečja kovid bolnica i da su imali više pikova.

- Najteže je bilo u martu, aprilu i maju kada nismo znali sa čime se susrećemo uopšte. Tada smo imali preporuku i hospitalizovali decu koja su kovid pozitivna, a nisu bila sa nekim težim simptomima - rekla je doktorka.

Jul i drugi talas su doneli ozbiljnije kliničke slike sa upalom pluća, a Ostojićeva kaže da je 30 do 40 odsto pacijenata imalo obostrane pneumonije.

- Tada je bilo 44 dece sa skoro isto toliko pratilaca koji su takođe bili kovid pozitivni i imali simptome – majke, očevi. Tako da smo mi od marta jedna porodična bolnica gde lečimo i decu i roditelje zavisno ko je od njih bolestan - naglasila je Ostojićeva.

Navela je da ništa manje pacijenata nije bilo ni sada u poslednjem talasu kada je više od polovine dece imalo nešto ozbiljniju kliničku sliku.

- Od početka epidemije do sada smo imali nešto preko 700 hospitalizovanih pacijenata i preko 1.500 ambulantnih pregleda - dodala je Ostojićeva.

Objasnila je da su jedno vreme zbrinjavali decu iz cele Srbije, a da su im se kasnije pridružili i Klinički centar Novi Sad i Niš sa svojim pedijatriskim klinikama.

Navela je da je oko 1 do 1,5 odsto mališana imalo produženi kovid, tj. multisistemski inflamatorni sindrom, znači 10 do 15 dece.

- Njihova zajednička karakteristika je da su to odrasla deca, od 15 godina i starija, i ono što smo primetili da su to gojazna deca. Gojaznost je bila nešto što je donosilo ozbiljne obostrane upale pluća sa skorovima na skeneru grudnog koša koji su bili visoki i koji su prilazili kovid pneumoniji odraslih pacijenata sa teškim pneumonijama - objasnila je Ostojićeva.

Naglasila je da su ta deca dobro reagovala na terapiju i da su posle sedam do deset dana lečenja oporavljeni otišli svojim kućama, kao i da nemaju neke posledice sada.

- I kod najtežih pacijenata kod kojih je moglo da bude nekih komplikacija, nema ih - rekla je Ostojićeva.

Navela je da deca koja su imala rendgenski potvrđene pneumonije imaju preporuku da se ne bave aktivno sportom tri do šest meseci, dok mališani koji su imali blage simtpome nemaju nikave posebne preporuke.

(Kurir.rs/ RTS)