VRATILI ŽIVOT U RAKINU BARU! Udruženi građani Sremčice obnovili kraško jezero, sa vodom došle ribe, patke i rode
Rakina bara, jedino kraško jezero u Beogradu, pretilo je da postane zapuštena deponija, bez vode i bilo kakve flore i faune. Zahvaljujući nekolicini entuzijasta naselja Sremčica koji su se pre godinu dana udružili i pokrenuli akciju čišćenja izvora i korita i uređenja obale – sve izgleda potpuno drugačije.
Od beznadežnog prostora o kome niko nije brinuo duže od deceniju, sa slojevima mulja, rastinja i odsustva živog sveta, do obnovljenog starog jezera.
"Ja sam čovek koji pravi jezero s ekipom, obnavljamo staro jezero. Ljudima je mnogo zanimljivo, kako da počnete, svako od nas ima neke svoje uspomene i razlog zašto se priključio akciji", kaže Petar Veličković iz Ekopatrole Sremčica i dodaje da nisu imali preveliku podršku zajednice, ni opštine.
Milan Tomašević dodaje da je posao bio ogroman, da su sekli trsku, bagerom kopali korito, čistili đubre, radili sve da izvor ponovo počne da se uliva u korito.
"Zbog kiša, snega i potoka, u baru se ulila dobra količina vode, dubina nije prevelika ali do 1,20 metara, a pri obali do 20, 30 cm", rekao je Tomašević.
Sa vodom, na baru su se vratili i prvi stanovnici Sremčice, ali i svi oni koji se zalažu za očuvanje životne sredine.
"Morali smo posaditi travu i stabla, a onda kako su počeli da se priključuju ljudi, tako su počeli da donose ribu, u jezeru sad imamo dosta babuške i šarana. Došle su patke, čaplje, rode, mislim da će biti još više ptica u sezoni selidbe, razvija se život u bari, promene su ogromne i videćemo u konačnici hidrološke sezone", objasnio je Tomašević.
Posao se sa kraškim jezerom ipak nikada ne završava.
"Alge rastu, padaju na tlo i dno i vremenom to opet može da se pretvori u parcelu pod rogozom i travom. Mi sad imamo neku vrstu zaloga za narednih par godina da kontrolišemo, ne treba skroz ubiti rastinje", dodaje Milan Tomašević i poziva sve stanovnike da im se priključe, jer ovo se radi za svoju decu Sremčice, ali i Srbije.
Za sada bi im značila i pomoć Gradske čistoće i Zelenila oko košenja, kao i Zavoda za zaštitu prirode kako bi Rakina bara dobila status kakv zaslužuje.
(Kurir.rs)
Kurir televizija je dostupna na kanalu broj osam za korisnike MTS Iris TV, m:SAT tv, Supernova, BeotelNet, Orion telekom, Pošta NET i Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme m:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.
Bonus video:
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore