MERE SPREČAVANJA UNIŠTAVANJA FASADA, I NJIHOVO UREĐENJE Radojičić upozorio građane: Ne crtajte grafite, kažnjivo je!
Godinama unazad traje borba gradskih vlasti sa grafitima. Poruke na fasadama mogu biti ljubavne, šaljive, ali ima i onih uvredljivih.
Gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić govorio je za televiziju Kurir dokle se stiglo sa ovom borbom.
"Moramo razlikovati grafite koji se pišu gde god se stigne i murale, gde se tačno definišu pozicije, i gde oni na određeni način ukrašavaju naš grad. Pre neki dan smo imali novi mural na Čukarici, predivan, sa Dostojevskim.", istakao je Radojičić.
On je naveo da je u prethodnom periodu očišćeno više stotina kvadrata.
"Grad Beograd je rešio da krene u akciju sa čišćenjem grafita, i u prethodnom periodu oko 10.000 m² grafita je očišćeno, u šest gradskih opština. ", naveo je Radojičić.
Procedura koja se izvodi radi uklanjanja grafita zahteva određene faze, a ono što je dobro, jeste da se i posle uklanjanja grafita sprovodi mera sprečavanja za njihovo nastajanje na istom mestu.
"Postoji tačno određena procedura, koja se sastoji iz različitih faza. Na kraju se nanosi posebna materija koja sprečava mogućnost ponovnog pisanja grafita na tom mestu.", opisao je Radojčić i pozvao sve građane koji rade grafite na ovaj način, da to više ne čine, jer je i kažnjivo.
Skidanje grafita se radi u određeno doba godine, od maja pa do kraja oktobra, dok ne počnu jake kiše i hladno vreme.
Do sada je uređeno sledeće:
- 2018. 41 fasada
- 2019. 90 fasada
- 2021. Na Voždovcu opredeljeno 125 miliona dinara, što je dovoljno za 20 - 25 fasada.
Donesena je odluka u kojoj svi pravni subjekti u kulturnim celinama moraju da održavaju svoju fasadu.
Kurir.rs
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega