BEOGRAD - Od početka godine u Beogradu se beleži povećan broj sahrana, samo u septembru na osam groblja koja su u nadležnosti JKP "Pogrebne usluge" obavljeno je 1.417 sahrana i kremacija, što je skoro za 30 odsto više nego u septembru 2019. godine, pre izbijanja epidemije kovida 19, pišu Novosti.

Tada je bilo svega 936 ispraćaja na večni počinak, a tokom 2020. godine 1.017, pišu Novosti.

Takođe, od početka godine na prestoničkim grobljima sahranjeno je 37 građana kao N. N. lica, ali bilo je i 148 sahrana osoba koje nije imao ko da sahrani.

U prethodnih nešto više od godinu dana sahrane ovih lica obavljaju se isključivo na groblju Zbeg, a ova grobna mesta nemaju spomenik, ali su obeležena drvenim krstom ili piramidom na kojima su ispisani osnovni podaci.

U slučaju N. N. lica naznačen je samo pol i broj pod kojim se lice vodi kod suda.

- Kada preminulog nema ko da sahrani, a imamo sve identifikacione podatke obično se čeka 10 do 15 dana, a povremeno i nešto duže da se pojavi neko od srodnika, pogotovo ako se radi o stranim državljanima - objašnjavaju za "Novosti" nadležni iz JKP "Pogrebne usluge".

- Zatim se kontaktira i s centrima za socijalni rad i proverava se da li je preminuli na njihovoj evidenciji, odnosno da li imaju podatke o potencijalnim srodnicima.

Troškove sahranjivanja snosi opština na čijoj teritoriji je preminuli imao poslednje prebivalište, a ako se ono ne može utvrditi, onda troškove plaća opština na čijoj teritoriji je lice preminulo. Lokalna samouprava koja je obezbedila sahranjivanje preminulog lica ima pravo na nadoknadu troškova od osoba koje se bile dužne da obezbede sahranjivanje ili iz zaostavštine preminulog.

Utvrđivanje identiteta preminulih N. N. lica je u nadležnosti Ministarstva unutrašnjih poslova, odnosno Instituta za sudsku medicinu koje obavlja obdukciju i utvrđuje identitet, a kasnije u saradnji sa MUP nastoji da pronađe srodnike.

Ako se oni ne pronađu, posmrtni ostaci ovih osoba sahranjuju se uglavnom ujutru, pre zakazanih sahrana, u pojedinačnim grobnim mestima, a u skladu sa svim propisima.

Prema zvaničnim podacima JKP "Pogrebne usluge", ukupan broj ljudi koje nije imao ko da sahrani u poslednjih nekoliko godina varirao je između 115 i 180, navodi se u "Novostima". Nadležni iz ovog preduzeća tela pre sahrane uglavnom smeštaju u kapelu u Deligradskoj ulici.

Kurir.rs/Novosti