Kako bi obezbedili da sve funkcioniše kako treba, a gosti izađu zadovoljni iz njihovih ugostiteljskih objekata, vlasnici kafića i restorana trude se da ispoštuju protokole i standarde koji se od njih zahtevaju, ali da često u tome preteraju, čak se služe i nedozvoljenim metodama i to najčešće na štetu svojih zaposlenih dokazuje primer sa društvenih mreža.

Nedavno objavljena fotografija spiska kazni koje je jedan od srpskih ugostitelja naplaćivao zaposlenima u kafiću, ukoliko ne ispoštuju radne zadatke koje od njih zahteva, šokirao je korisnike društvenih mreža.

Naime, ukoliko bi njegovi radnici, na primer, koristili mobilni telefon van pauze morali bi da mu plate 200 dinara, a ako se služe istom "nedozvoljenom radnjom" dok su u lokalu zauzeta tri stola ili jedan od gostiju čeka da bude uslužen kod vitrine za sladoled, kazna skače na 500 dinara.

"Držanje mobilnog telefona van mesta koje je za to predviđeno", radnike je koštalo 200 dinara, a ako tokom njihove smene gazda primeti nedostatak toalet papira ili sapuna u toaletu za goste, bili bi mu dužni dodatnih 300 dinara.

Slične kazne odnose se i za upotrebu klima uređaja, "ne paljenje rasvete i ne navlačenje zavesa na vreme", kao i neobisane stolove u toku radnog vremena ili na kraju dana.

Sedenje tokom smene radnicima bi "izbilo" još 300 dinara iz džepa, držanje kese za smeće u šanku 500 dinara, nedopunjeni frižideri još 300, a neki od najskupljih prekršaja, u iznosu od 600 dinara, su držanje novca van mesta koje je namenjeno za to i neotkucan račun.

devojkesedeukaficu.jpg
Shutterstock 

Na ovom rigoroznom spisku još se nalaze i pravila o mestu i vremenu pušenja cigareta, musavom staklu na vitrini za sladoled, usluživanju bez upotrebe ajncera i pauzi koja je nedopustiva "kada u lokalu ima više od tri stola, a naročito od 9 do 10 u prvoj smeni i 18 do 22".

Autora posta koji je objavio fotografiju šokantnog spiska, iz lokala koji više ne radi, na "Reditu" interesovalo je da li ova praksa postoji i u nekim drugim kafićima. Međutim, zgranuti korisnici odmah su počeli da osuđuju vlasnika i pomenuta pravila, pa ih je zanimalo jedino da li je ovakvo nešto uopšte zakonito, ali pre svega - da li je i normalno.

"Protiv zakona je da konobar brine o ve-ce papiru i sapunu ili šanker, za to brinu higijeničari a ne oni koji ti donose piće, samo za tu stavku bi sanitarna inspekcija trebala da reaguje", "Sedenje 300 dinara? Dabogda mu u kafiću stalni gosti bili Pero Pacov i Mile Bubašvaba", "A kao nagradu, radnik ima (i prijavljen je na) minimalac...fantazija", "Kafić koji bi ovo želeo da radi ne bi dugo opstao, kafići i restorani po BG-u već imaju problem da nađu ljude da rade za crkavicu koju plaćaju", pisali su korisnici.

Drugi nisu mogli da ne obrate pažnju na činjenicu da bi radnici zbog svega tri ili četiri prekršaja mogli da ostanu bez dnevnice ili bakšiša.

"Dnevnica? 1.500 dinara", "Dnevnica je bila 700 din, lako odeš u minus sa kaznama", "Najveći problem ovde je što ljudi i dalje rade tu i cimaju se na kraju meseca koliko će im skinuti od plate. Razumem ja sve, nije jednostavno naći posao, ali ovo ne smemo da dozvolimo, da neki tamo gazda lokala se pravi pametan i da gleda kako da mi smanji i onako već malu platu. Niko ovde ne razmišlja da što je zaposleni zadovoljniji na poslu da će bolje i efektivnije raditi, ako već ne može taj vlasnik kafića da mu pruži veću platu, onda bar neka bude čovek, to ne košta ništa", dodaju.

Neki od njih podelili su slična iskustva koja su doživeli ili čuli za njih.

"Znam za jedno mesto gde je gazda branio konobaricama zapisivanje narudžbina, čak i kad bi tipa pola firme došlo na pauzu i imali su neka čudna pravila kako smeju ili ne smeju posluživati stvari. Pritom sve na nekim štikletinama, sumnjam da bi neko ono želeo da nosi na poslu 8 ili koliko već sati. Ne znam da li sam ikada video istu konobaricu duže od dva meseca", "Imao sam ponudu da radim u kafiću koji je imao još rigoroznija pravila od ovih i mnogo veće cene plaćanja greške (cene su preko 500 dinara uglavnom). Fora je što je to ideja menadžera, a ne gazde, zato što je to uglavnom neko iskompleksirano g**no koje ne može da kontroliše radnike. Fora je što je plata malo veća od minimalca, bakšiš nije loš, ali nekima koliko sam čuo nedovoljan da pokrije njihove dugove prema kafiću. Najčešće ni ne znaju šta su zgrešili ili kada se obračunava plata, bude nešto jako malo. Taj kafić je zatvoren iz nenormalno puno neregulisanih obaveza. Ako se nekome ponudi nešto slično ovome, iskreno savetujem da bežite što dalje od toga", navode korisnici.

Sa druge strane bilo je i onih koji smatraju da je potez kažnjavanja radnika na ovaj način opravdan, budući da većina prekršaja spada u radne zadatke koji bi trebalo da se obavljaju bez izuzetka.

"Pa dobro, sve ovo je i donekle logično (osim sedenja) ako konobar sve radi kako treba šta ima veze da li je seo ili stoji kao budala za šankom. Kazne koje kafić dobija za ne izdavanje računa, kantu za smeće u šanku i prljave vitrine za hranu su mnogo veće od ovog što piše", zaključuje neko.

(Kurir.rs/Blic)

Bonus video:

00:29
KINESKI RADNIK KOJI JE DRAO ZECA U ZRENJANINU ZAVRŠIO NA SUDU! KAZNA KOJA GA ČEKA NIJE MALA Izvor: Kurir televizija