ŠTA SE TO DEŠAVA OVOG LETA? ZMIJE SE PENJU ČAK I NA TERASE STANOVA PO BEOGRADU Evo gde ih sve ima, a od žege su sve alavije
Kazna za nekoga ko ubije zmiju od 14.000 do 100.000 dinara
BEOGRAD - U beogradskom naselju Vojvoda Vlahović pojavile su se zmije. Građani prijavljuju da su ih videli čak i na svojim terasama.
Stručnjaci kažu da u Srbiji postoji deset vrsta zmija, ali da otrovnica u gradovima nema. Ipak, upozoravaju da se u slučaju ujeda treba obratiti lekaru, jer "bapski recepti" mogu prouzrokovati još veću štetu.
Stanarima naselja Vojvoda Vlahović svakog dana dolaze nepozvani gosti. Tihi su, često neprimetni i penju se na terasu. Stanari već nekoliko dana ne otvaraju prozore.
"Zmije su se pojavile pre deset dana i nema pravila kada se pojavljuju, da li je u 7 ujutru ili 10 uveče, neprijatna je situacija. Svi prozori su spušteni, ljudi se plaše da izađu", kaže stanarka Bojana Kostić.
Pored zgrade – šiblje, visoka trava i rastinje. Mesecima niko nije kosio, a parcela pripada privatnom licu, tvrde stanari. Iz Opštine Zvezdara, RTS nije dobio nikakav odgovor.
U gradovima nema otrovnica, kažu stručnjaci
U Srbiji postoji deset vrsta zmija, a otrovnica u gradovima nema.
"U Srbiji, osim poskoka i šarke, ne postoje druge otrovnice, tako su sve one koje nalazimo oko kuća, pogotovo ovde u Beogradu, neotrovnice, znači ili je lažna šarka, ili je smukulja", objašnjava biolog Kristijan Ovari za RTS.
Zoohigijena Veterine Beograd nije odgovorila na pitanje koliko imaju prijava i da li su stizale i iz ovog naselja.
U arhivima Beogradske hronike su reportaže o zmijama u podrumima, krevetima, ormarima, na tavanima, pa čak i u automobilu i dečjem krevecu.
"Toplije talase zmije mnogo bolje podnose, jer su gmizavci, njima to pogoduje, jer im telesna temperatura nije stalna, zato imaju brži metabolizam, pa su gladnije, alavije, nalaze se više oko nas", objašnjava Ovari.
Ne primenjivati "bapske recepte" u slučaju ujeda
Ukoliko, dodaje, dođe do ujeda, treba se obratiti lekaru, jer on najbolje zna šta i kako raditi.
"Nikakvi bapski recepti. Ne treba sisati, seći, podvezivati i ostale stvari, jer mogu izazvati više štete", upozorava Ovari.
Kazna za nekoga ko ubije zmiju od 14.000 do 100.000 dinara
Stručnjaci zmije smatraju korisnim gmizavcima, jer se hrane glodarima i insektima, pa ih, kažu, ne treba ubijati.
Postoji i zakon koji ih štiti. Kazna za nekoga ko ubije zmiju je od 14.000 do 100.000 dinara.
Iako je susret sa njima iznenadan, praksa pokazuje da se retko završava napadom zmije. Pa tako, ako je ne diramo, može jedino da nas uplaši.
Kurir.rs/RTS
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega