U BEOGRADU SE UVODI POREZ NA KUĆNE LJUBIMCE?! Jedna OPŠTINA već preduzela MERE!
Psi na javnim površinama bez povoca, opasne rase bez korpe, pseći izmet na trotoarima i po parkovima, slika je koja se sreće na ulicama našeg glavnog grada. Za takve prekršaje vlasnici se kažnjavaju sa 10.000 dinara, ali bez obzira na visoke kazne, mnogo je onih koji ne čiste za svojim ljubimcima, zbog čega su gradske ulice i šetališta puna psećeg izmeta.
Upravo iz tog razloga, Gradska opština Stari grad pokrenula je projekat Eko patrola sa ciljem da omogući građanima da jednostavno prijave i reše ekološke i komunalne probleme iz svog neposrednog okruženja. Starograđanima je data prilika da kroz lično angažovanje ukažu svojoj opštini na komunalni nered u parkovima, pasažima, međublokovskim prostorima i dvorištima, kao i ostalim javnim površinama, poput priobalja i šetališta pored reka.
Zadatak Eko patrole jeste da, po prijemu prijave građana, u što kraćem roku izađe na teren i ukloni komunalni nered sa javne površine, što podrazumeva košenje trave, sakupljanje lakog otpada, uklanjanje manjih deponija, čišćenje ulica od psećeg izmeta, uređenje parkova i urbanih džepova.
Zahvaljujući ovom projektu i požrtvovanim radnicima, danas, posle mnogo godina, ulicama opštine Stari grad građani mogu slobodno da koračaju, ali složićete se da je krajnje sraman podatak da Eko patrola dnevno prikupi između 20 i 30 kilograma izmeta pomoću modernih mašina-usisivača, specijalizovanih za prikupljanje psećeg izmeta.
Radnici navode da je opština podeljena u pet reona u kojima se svakodnevno obilaze određene ulice i zone, kao i da najviše posla ima na prilazima parkova kao što su Kalemegdan, Studentski park, reon ispod Bajlonijeve pijace, kao i donji Dorćol. Prema njihovim rečima, jedna od najprljavijih ulica na Starom gradu, da nije požrtvovanosti ovih momaka, bila bi Hilandarska ulica, dok bi tik za njom, "počasno" drugo mesto sa najviše psećeg izmeta podelile Skenderbegova i Simina ulica.
Sav nered na ulicama je u velikoj većini od vlasničkih pasa, ali srećom po njih, u našoj zemlji nadležne institucije zasad ne razmišljaju u pravcu uvođenja poreza na kućne ljubimce koji je uveden u mnogim državama. Međutim, ukoliko se situacija ne promeni, nadležne institucije zasigurno će preduzeti dalje korake kako bi očistile nered na ulicama, posebno onim centralnim. Za sada, tu je više nego značajan projekat Eko patrola koji je, kako je naveo predsednik opštine Stari grad Radoslav Marjanović, nastao baš sa ciljem da se uloži dodatni napor kako bi se Stari grad učinio čistijim i lepšim mestom za život. Predsednik Gradske opštine Stari grad Radoslav Marjanović istakao je i da je problem neodgovornih vlasnika koji ne skupljaju izmet za svojim ljubimcima primetan, te da će opština pored ovog projekta tražiti i zakonske mere.
“Gledaćemo da kao opština podnesemo novi predlog odnosno da tražimo povećanje kazne za nesavesne vlasnike kućnih ljubimaca, koji ne žele da čiste iza svojih ljubimaca i na taj način da pokažemo da nije dovoljno samo da neko ulaže energiju i vreme da nešto čisti, već i da apelujemo na sve građane da se svi zajedno izborimo da nam ulice budu čistije”, rekao je Marjanović.
Osim što Eko patrola uveliko radi na pomenutim aktivnostima, njeni radnici do sada su učestvovalii u akciji čišćenja priobalja Dunava, kao i uklanjanju ambrozije i korova, a zahtev za intervenciju Eko patrole građani mogu podneti svakog radnog dana od 8 do 16 časova u Uslužnom centru Gradske opštine Stari grad, na pisarnici ili telefonskim putem na broj Uslužnog centra 0800 07 77 75 (besplatan poziv).
Promo
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega