Izložba povodom 150 godina od rođenja Klimta
BEOGRAD - Dokumentarna putujuća izložba povodom 150 godina od rođenja slikara Gustava Klimta (1862-1918) otvorena je u prostorijama ambasade Austrije.
Izložbu je otvorio direktor Austrijskog kulturnog foruma i ataše za kulturu ambasade Austrije Nikolaus Keler koji je rekao da se nada da će ova izložba pomoći svim posetiocima da saznaju nešto više od onoga što su već znali o Klimtu, dodavši da će ona do kraja godine biti prikazana u još 70 Austrijskih kulturnih foruma širom sveta.
Prema rečima asistentkinje direktora Austrijskog kulturnog centra Jelene Glišić, izložba je posvećena 150. godišnjici od Klimtovog rođenja i u pitanju je dokumentarna izložba koja se sastoji od 15 panela koji prate život i rad tog slikara.
"Na panelima se nalaze reprodukcije Klimtovih radova i njegovih savremenika, kao i autentične fotografije iz toga vremena", objasnila je Glišić.
Ona je istakla da izložba prati njegov privatni život, njegovo delo kao umetnika, njegovu saradnju sa savremenicima i njegov uticaj kako u Austriji tako i u svetu.
""Izložba, takođe, govori i o Beču sa početka 20. veka koji je tada bio kulturna prestonica"", rekla je ona, dodajući da je izložba putujuća i da je obišla desetine kulturnih foruma širom sveta, a u Srbiji će pored Beograda biti prikazana u Novom Sadu, Leskovcu, Vršcu, Zaječaru...
Oko 1900. godine Beč je kao magnet privlačio visoku kulturu svih umetničkih disciplina. Uzbudljiva i pionirska otkrića nastajala su u svetu književnosti, likovnim umetnostima, arhitekturi i muzici, sa intenzitetom kome nije bilo ravnog.
Godine 1910. Beč je imao dva miliona stanovnika, što ga je činilo petim najvećim gradom na svetu. U delu Klimta ogledaju se umetnička i naučna dostignuća koja su obeležila to vreme.
Kroz njegove radove možemo pratiti razvoj umetnosti od "Ringštrase" perioda do početaka apstraktnog slikarstva. Njegov kreativni doprinos i stil koji je razvio, utabali su put njegovim mlađim savremenicima, Egonu Šileu i Oskaru Kokoški.
Rad Gustava Klimta i njegovih savremenika, pripadnika Bečke secesije i grupe umetnika u okviru "Wiener Werkstätte" u mnogome su doprineli izgledu grada Beča kakav je danas.
Izložba će trajati u Beogradu mesec dana, a ulaz je slobodan.
"DANAS SU POKUŠALI DA SPREČE DA PENZIONERI U SRBIJI DOBIJU POVIŠICU U DECEMBRU" Vučić o opoziciji: Možete misliti kakva bi to katastrofa bila