Dečija dnevna bolnica počela je rad 1998. godine i namenjena je dijagnostici i tretmanu dece uzrasta od 3 do 12 godina koja ima problem sa složenim razvojunim i emocionalnim problemima

BEOGRAD - Dnevna bolnica za decu u Institutu za mentalno zdravlje (IMZ) u Beogradu od danas nosi ime našeg čuvenog dečjeg psihijatra prof. dr Svetomira Bojanina.

Direktorka IMZ Dušica Lečić Toševski je na svečanosti tim povodom rekla da je Bojanin stručnoj javnosti poznat i kao utemeljivač predmeta neuropsihologije na Univerzitetu u Beogradu.

Lečić Toševski je podsetila da je Bojanin (80), između ostalog, autor i koautor dva univerzitetska udžbenika i više stručnih monografija iz oblasti psihijatrije razvojnog doba.

Šira javnost je profesora Bojanina upoznala kao autora knjige "Škola kao bolest", u kojoj je izneo svoje stavove o neprikladnom odnosu savremene škole prema psihičkom zdravlju dece i omladine koja ih pohađa.

Profesor Bojanin smatra da je u sadašnjem trenutku neophodno razvijati vannastavne aktivnosti u školi i time tu instituciju učiniti središtem društvenog života učenika koji je pohađaju.

Dečja dnevna bolnica počela je rad 1998. godine i namenjena je dijagnostici i tretmanu dece uzrasta od 3 do 12 godina koja ima problem sa složenim razvojunim i emocionalnim problemima.

U toj bolnici je za decu organizovana nastava koju izvode učiteljice OŠ "Dr Dragan Hercog".

U okviru Dečje dnevne bolnice sprovodi se individualna i grupna psihoterapija, porodična psihoterapija, farmakoterapija, defektološki tretman, specijalno-pedagoški tretman i realizacija kontakta sa školama, centrima za socijalni rad i drugim nadležnim institucijama.

U IMZ danas je predstavljena knjiga pod naslovom "Psihijatrija razvojnog doba", koju su napisali dr Smiljka Popović Deušić i grupa autora.

Institut za mentalno zdravlje je osnovan 1963. godine i bio je prva ustanova na Balkanu koja je primenjivala sveobuhvatan psihosocijalni pristup lečenju.

Aktivnosti instituta su usmerene prevashodno na tri glavne stavke - lečenje, edukacija i istraživanje.

Institut ima tri klinike sa 120 kreveta za odrasle, sa dva odeljenja - za psihotične i afektivne poremećaje, decu i mlade i za bolesti zavisnosti.

Institut ima i osam dnevnih bolnica - tri za odrasle, jednu za decu, jednu za adolescente i dve za lečenje zloupotrebe alkohola, kao i dnevnu bolnicu za mlade u zajednici gde se radi sa pacijentima sa bolestima zavisnosti.

Uz to, Institut ima i odeljenja medicinske genetike, kliničke neurofiziologije, kabinete kliničke studije, istraživanja i obuke, porodičnu terapiju, psihoterapiju, treće doba i Odsek za zaštitu dece od zlostavljanja koji je jedini ove vrste u Srbiji.