U Pionirskom parku, na uglu Ulice Kneza Miloša i Bulevara kralja Aleksandra, nalazi se neobičan spomenik.

Stoji usamljen preko puta Narodne skupštine, a na prvi pogled izgleda kao ostatak neke građevine. Kamenje je osmatračnica sa Kajmakčalana.

Retko koja bitka je imala tako snažan uticaj, ne toliko na ishod, koliko na moral i stanje srpske vojske u Prvom svetskom ratu, kao što je to bila bitka na Kajmakčalanu.

Ona je bila odlučujuća za povratak kući naše vojske, posle dugog i mučnog prelaska Albanije.

spomenik-7.jpg
Foto: Beograd.rs

Bitka na Kajmakčalanu je prva pobeda srpske vojske posle povlačenja preko Albanije.

Nakon krvave borbe, 30. septembra 1916. godine, na vrhu Kajmakčalana konačno se zavijorila srpska zastava, a posle velike pobede srpska komanda je odlučila da osmatračnicu ponese u Beograd i postavi u blizini nekadašnjeg dvora.

spsomeni.jpg
Foto: Beograd.rs

Vojnici su kamenje poneli sa sobom u znak sećanja na pobedu nad Bugarima u Prvom svetskom ratu.

Spomenik, čije je puno ime Osmatračnica srpske vrhovne komande na Kajmakčalanu, 1988. godine je proglašen za spomenik kulture.

OSMATRAČNICA SA KAJMAKČALANA: Jedan od najznačajnih spomenika naše istorije, kamen doneli srpski vojnici Foto: Beograd.rs

Veruje se da su vojnici na volovskim kolima poneli kamenje, od koga je bila napravljena osmatračnica na vrhu Kajmakčalana.

Ispred spomenika se nalaze ploče sa likovima srpskih i francuskih generala, koji su slavu stekli ratujući tokom Prvog svetskog rata. Među njima su čuveni vojvoda Mišić i vojvoda Putnik.

OSMATRAČNICA SA KAJMAKČALANA: Jedan od najznačajnih spomenika naše istorije, kamen doneli srpski vojnici Foto: Beograd.rs

„Osmatračnica sa Kajmakčalana", koja se nalazi u centru Beograda, je i danas posle više od 100 godina, podsetnik na cenu, koja je plaćena za slobodu i predstavlja jedan od najznačajnijih spomenika naše istorije i simbol Beograda. Sagrađen je u znak sećanja na sve one koji su u ratu nesebično dali svoje živote za slobodu Srbije.

Kurir.rs/ gradonacelnik.beograd.rs/ A. K.