Ukoliko u Beograd dolazite sa zapada, ili ka zapadu idete iz Beograda na put, tik uz auto-put ce vas nezaobilazno pozdraviti Geneks kula, koja se nalazi u Bloku 33.

Geneks kula je završena 1980. godine. Visoka je 117 metara i ima 35 spratova.

Pozicionirana je tačno na ukrštanju auto-puta i Ulice Narodnih heroja na Novom Beogradu.

geneks-kula5.jpg
Beograd.rs 

Stambeno-poslovni centar "Geneks", građen je između 1970 i 1980. godine, prošlog veka, prema projektu arhitekte Mihajla Mitrovića koji je idejni tvorac i Bloka 33 u kojem se nalazi.

Prema prvobitnom planu, dva nebodera su trebali da imaju po 18 spratova, ali je arhitekta Mitrović skoro udvostručio spratnost što je u to vreme bio presedan.

geneks-kula2.jpg
Beograd.rs 

Geneks kulu čine dva visoka solitera različitih visina, koji su povezani konstrukcijom u vidu mosta na 26. spratu. Svaka kula ima po dva stepeništa. Predstavljala je kolosalnu građevinu, kad je završena, u odnosu na druge objekte građene u to vreme.

geneks-kula3.jpg
Beograd.rs 

Na predlog Zavoda za zaštitu spomenika kulture Beograda, 2021. godine je proglašena za kulturno dobro.

Geneks kula je bila na naslovnoj strani kataloga izložbe o jugoslovenskoj arhitekturi - Toward a Concrete Utopia: Architecture in Yugoslavia, 1948-1980, koja je održana 2018. godine u njujorškom Muzeju moderne umetnosti MOMA.

geneks-kula4.jpg
Beograd.rs 

Danas je jedan od simbola glavnog grada, zbog svoje lokacije ima ulogu dobrog domaćina, koji svakodnevno dočekuje i ispraća kako Beograđane, tako i njihove goste.

Čuveni slikar Lazar Vujaklija uradio je murale 1979. godine.

Već više od četiri decenije, kolosalna građevina smeštena tik uz auto-put, poput kakvog dobrog domaćina ispraća i dočekuje stanovnike Beograda i njegove goste.

Zahvaljujuci grandioznosti, visini i obliku koji na momente podseća na svemirski brod, Geneks kulu danas mnogi smatraju delom beogradskog identiteta, kako u arhitektonskom, tako i u kulturnom i društvenom smislu.

Kurir/gradonačelnik.beograd.rs