AKO ZGRADA NEMA OVAJ APARAT KAZNE SU DO POLA MILIONA DINARA! Treba da ih kupe stanari, a jedan košta 8 hiljada dinara
Foto: Shutterstock

AKO ZGRADA NEMA OVAJ APARAT KAZNE SU DO POLA MILIONA DINARA! Treba da ih kupe stanari, a jedan košta 8 hiljada dinara

Beograd -

Poslednjih meseci u beogradskim zgradama izbilo je više požara. Zakon nalaže da sve višespratnice moraju da imaju odgovarajuću protivpožarnu zaštitu. I pored kazni i do pola miliona dinara zbog nepoštovanja propisa, neke zgrade nemaju protivpožarne (PP) aparate.

Na prvom spratu jedne zgrade ekipa RTS-a nije primetila protivpožarni aparat, ni na drugom, a ni na ostalim spratovima. To nije usamljen primer među beogradskim višespratnicama, ali, na sreću, postoje i drugačije stambene zgrade.

U zgradi u Zemunu, po jedan PP aparat na svakom spratu, postavljen kako je zakonom predviđeno. Protivpožarne aparate kupuju sami stanari, a na upravnicima je da im objasne da su neophodni i da zgrada mora da ih ima. U suprotnom, kazne su velike.

aparat za gašenje požara, protivpožarni aparat
foto: Profimedia

Ko kontroliše da li zgrada ima protivpožarne aparate i kad?

"Ako zgrada nema protivpožarne aparate, kazna je od 150.000 do pola miliona dinara. Kad će doći do te kontrole? Doći će ako se desi ne daj bože požar i kada dođu ekipe veštaka da ustanove da li su aparati bili atestirani. Da li su bili u funkciji, da li je mogla da se spreči neka havarija koja je nastala i u tom trenutku će zgrada platiti veliku odštetu, što naravno niko ne želi", ukazuje Nenad Radić, upravnik stambene zajednice.

Znamo li da upotrebimo aparat za gašenje požara?

U zavisnosti od broja stanova, kvadrature, svaka stambena zgrada treba da ima bar po jedan protivpožarni aparat na svakom spratu. Cena jednog je od sedam do osam hiljada dinara.

Ispravnost aparata kontrolišu, s vremena na vreme, firme ovlašćene za njihovu ugradnju. Na svakom postoji uputstvo za upotrebu, koje stanari najčešće i ne pročitaju, a kad izbije požar, često i zbog panike ne znaju kako da upotrebe PP aparate.

"Uzmemo aparat, držimo za donji deo ventila ili ručice, osigurač vadimo pravolinijski, nikako na gore ili na dole, pravolinijski, kada smo izvadočo osigurač mlaznicu uperimo u požar i pritiskom na ručicu prah izlazi, kako pustimo prah stane, kako stisnemo prah izlazi", objašnjava Aleksandar Radojević, kontrolor protivpožarnih aparata.

Da li će stambena zgrada imati hidrantsku instalaciju za gašenje požara i sistem za dojavu, zavisi od procene požarnog rizika koji se određuje tokom projektovanja, kažu iz Javnog preduzeća "Gradsko stambeno".

Stambena zajednica, pored Plana evakuacije i Uputstva za postupanje u slučaju požara, mora da ima i Pravila zaštite od požara.

Kurir.rs/RTS

Bonus video:

01:17

Ekipa Kurira ispred doma u kojem je stradala šestočlana porodica! Najnovije informacije o el. biciklu koji je izazvao požar

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track