Na stovarištima dovoljno uglja, osim lignita
BEOGRAD - Uglja i ogrevnog drveta ima dovoljno na beogradskim stovarištima, ali se problem nestašice jeftinijeg lignita, pojavio u pojedinim gradovima u unutrašnjosti Srbije.
Predstavnik preduzeća "Kopaonik-ogrev" Tomislav Paunović izjavio je da nema hroničnih nestašica uglja, ali se on rasproda odmah kad stigne, pa kupci ponekad čekaju dva do tri dana na isporuku.
Cene nisu menjane u poslednjih mesec dana, osim za "Kovin" koji je poskupeo 17 odsto i sada košta 7.800 dinara po toni. To je jedina vrsta uglja koja stiže povremeno, jer tehnologija podvodne proizvodnje, s obzirom da se vadi ispod Dunava, zahteva da se bageri premeštaju, pa ga za to vreme nema, ali je najavljeno da će ga od novembra biti znatno više.
Paunović je rekao da je najjeftinija sirova "Kolubara" koja košta 5.400 dinara po toni, dok je cena sušene 13.500. Mrki ugalj "Banovići" košta 13.500, a "kreka" 10.900 dinara.
Kubni metar drveta - bukve, cera ili graba, košta 5.300 dinara sa rezanjem. Kupcima je omogućena kupovina na rate, do kraja godine, uz čekove građana.
Na beogradskom stovarištu ogreva "Iverak" ima dovljno uglja i drveta i to po starim cenama, koje nisu menjane u poslednjih pet meseci, bez obzira na povećanje PDV-a, izjavio je vlasnik Paša Petrović.
Prema njegovim rečima, trenutno nema jedino ruskog kamenog uglja, koji se očekuje narednih dana, po ceni od 22.000 za tonu sa prevozom.
Najjeftinija je "Kolubara" po 7.000 dinara za tonu sa prevozom, sušeni "Vreoci" po 13.000, "Banovići" 14.800, "Pljevlja" 13.800, i "Đurđevac" 16.500 dinara. Kubni metar drva sa sečom košta 5.000 dinara.
"ONI ŽELE SRBIJU NA KOLENIMA" Predsednik Vučić o takozvanoj "Vojvođanskoj platformi": Moramo da se suprotstavimo znanjem, snagom i odlaskom u narod