Pored ogromne sume koju je Grad Beograd uložio u podzemne kontejnere bez antikorozivne zaštite, zbog čestih popravki već su morali da izdvoje osam miliona dinara

BEOGRAD - Ko polovna roba.
Podzemni kontejneri ugrađeni u Beogradu nemaju antikorozivnu zaštitu, a „Gradska čistoća“, čiji je direktor bio Aleksandar Stamenković, visoki funkcioner Demokratske stranke, platila ih je šest miliona evra, saznaje Kurir. To je možda i jedan od razloga zbog čega se češće kvare, pa je Gradska uprava Beograda na ime popravke već morala da izdvoji skoro osam miliona dinara.

Glavni grad je, kako je naš list pisao, posao nabavke 1.800 kontejnera u septembru 2011. nezakonito dodelio konzorcijumu firmi „Blagojevica“ iz Mladenovca i „Blok“ iz Beograda.

- Podzemni kontejneri nemaju antikorozivnu zaštitu, a slabo i dihtuju pa voda ulazi u njih zbog čega se kvare, i moraće ranije da budu zamenjeni. Grad će imati veće troškove popravke i mnogo ranije će morati da nabavi nove - kaže sagovornik Kurira, koji je želeo da ostane anoniman.

Osim toga, novi kontejneri propuštaju vodu, zbog čega su podložniji kvarovima. Grad je inače samo u 2012, prvoj godini korišćenja kontejnera, na ime servisiranja platio 4,7 miliona dinara, a za popravku i zamenu elemenata kontejnera još 3,2 miliona dinara.

Poslove servisiranja i popravki dobio je isti konzorcijum koji je i isporučio kontejnere. Konzorcijum koji je prava enigma.

U Agenciji za privredne registre firme „Blok“ i „Blagojevica“ vode se na istoj adresi - Savića mlin 2a u Mladenovcu. Kurir je pozvao broj telefona registrovan na ovoj adresi i dobio sledeći odgovor:

- „Blagojevica“ nije faktički ovde, ona je tu samo na papiru. Nema nikog od zaposlenih koga bih mogla da vam dam - rekla je žena koja se javila na telefon.

I u predstavništvu „Blagojevice“ u Beogradu, čiji telefoni su na njihovom zvaničnom sajtu, slična je situacija. Žena koja nam se javila prvo je rekla da smo dobili „Blagojevicu“ i da su svi na terenu. Tražili smo kontakt nekog od nadležnih ili mejl da pošaljemo pitanja, a ona je odgovorila da ne može da nam da jer imaju problema s novinarima i dodala da ne radi u „Blagojevici“.

Do zaključenja broja nismo dobili odgovore od JKP „Gradska čistoća“ na ovu temu.



Mali otvori za smeće

Građani se žale i na veličinu otvora kontejnera. Često se dešava, kažu, da se kesa sa đubretom zaglavi i kontejner postaje neupotrebljiv. Muku muče i stanovnici Vidikovca u Ulici vinogradski venac, u blizini raskrsnice s Ulicom patrijarha Joanikija. Naime, da bi bacili đubre, oni moraju da stanu na ulicu, čime se izlažu opasnosti jer otvor kontejnera gleda na saobraćajnicu, umesto na zelenu površinu i trotoar.

Dodatni poslovi „Bloka“ i „Blagojevice“

♦ popravka i zamena elemenata kontejnera 3,2 miliona - bez javnog poziva (avg. 2012)
♦ nepredviđeni radovi prilikom ugradnje 17,9 miliona - bez javnog poziva (jul 2012)
♦ servisiranje 4,7 miliona - bez javnog poziva (maj 2012)
♦ dizalica za pražnjenje 8,3 miliona bez javnog poziva (mart 2012)

Ukupno: 34,1 milion