Zagađenje Dunava mazutom iscurelim iz fabrike Voćarskih plantaža neutralisano je
IZLIVANJE U GROCKOJ: Gročica će biti kompletno očišćena Foto: Tanjug

BEOGRAD - Situacija u Grockoj, gde je došlo do izlivanja mazuta iz rezervoara u krugu napuštene fabrike u sastavu "Voćarskih plantaža", stavljena je pod kontrolu, izjavila je načelnica Uprave za vanredne situacije u Beogradu Sanja Vuksanović Žugić.

Vuksanović Žugić je rekla da je obavljena neutralizacija zagađenja Dunava i izrazila nadu da će u toku dana i rečica u Grockoj biti sanirana i kompletno očišćena. Količina, koja je iscurila, biće poznata nakon završenog uviđaja, ali po onome što se moglo videti u reci, prilična je, rekla je ona i dodala da ekipe još rade na terenu sa ljudima iz javnih komunalnih preduzeća.

Ona je objasnila da je sa zakašnjenjem stigla dojava od građana i da je zato došlo do zagađenja u jednom delu Dunava, ali da su po dobijanju informacije istog trenutka nadležne ekipe izašle na teren i preduzele sve potrebne mere. Vuksanović Žugić je potvrdila da je došlo do izliva mazuta iz rezervoara u krugu napuštene fabrike i da je, prema nezvaničnim informacijama, neko ukrao ventil.

Ona je istakla da su korišćeni disperzeri za razbijanje nafte i naftnih derivata i da "nema opasnosti", ali da su "posledice mogle biti dramatične za sve nas" i da je ovakve slučajeve potrebno prijaviti nadležnoj policijskoj stanici. "Onaj ko ne radi posao, biće prozvan", najavila je Vuksanović Žugić.

Ona je istakla da je zakon o vanrednim situacijama omogućio da jedinice lokalne samouprave i privredna društva moraju da imaju plan udesa, procene rizika, planove zaštite i spasavanja i da se ti dokumenti moraju uraditi do kraja godine.

Inženjer tehnologije Ivana Vuković je u istoj emisiji rekla da su u ovakvim situacijama najbolje sredstvo sorberi, supstanca koja upija u sebe naftne derivate, organska jedinjenja da bi se ogradila naftna mrlja i sprečilo njeno širenje. Obala se sanira sorberima, a problem bi mogle biti padavine, zbog mogućeg prolaza naftnih derivata u podzemne vode i zato je potrebno preventivno delovanje, rekla je Vuković, upozorivši da je mazut opasan po živi svet u vodi koju zagađuje.