Džabe protest: Roditelji iz Stepe traže vrtić i školu, grad ih oduvao
BEOGRAD - Oko 50 roditelja sa decom iz naselja "Stepa Stepanović" okupilo se jutros oko devet sati na Trgu Nikole Pašića da kroz "Kreativni čas" ukažu nadležnima da u ovom naselju postoji mnogo dece, kojima je, kako ističu, ugroženo osnovno pravo na vaspitanje i obrazovanje. Stanari žele da ukažu na problem da u ovom naselju nedostaju vrtići i osnovna škola, ali do kraja skupa, koji je završen oko 10 sati, niko iz nadležnih gradskih institucija im se nije obratio.
U naselju "Stepa Stepanović" trenutno živi oko 1.800 porodica, mahom mladih parova sa decom školskog i predškolskog uzrasta koji se suočavaju sa velikim problemima budući da u samom naselju trenutno ne postoji nijedna vaspitno-obrazovna ustanova.
Roditelji su sada prinuđeni da svoju decu odvode u obližnje vrtiće i škole, a budući da je većina njih već popunjena, neki svoju decu vode u stare školske i predškolske ustanove čak na Dedinje ili Banovo brdo.
- Okupili smo se danas sa decom kako bismo ukazali da su naselju „Stepa Stepanović" što hitnije neophodni vrtić i osnovna škola. Stvara se problem jer u okolnim vrtićima bude i po 40 dece jer je grad rekao da ne smeju da nas odbijaju, ali to nije rešenje. Obećali su nam dva vrtića i dve škole, ali svesni smo da nema sredstava i za sada će biti dovoljno da se izgradi po jedan vrtić i jedna škola, a da se dalje planira još. Znamo da je gradski budžet umanjen, ali želimo da naselje „Stepa Stepanović" uđe u junski rebalans - priča Jelena Čolović, stanarka naselja.
Ipak, gradski arhitekta Dejan Vasović kaže da će do 1. septembra sledeće godine, naselje "Stepa Stepanović" dobiti vrtić i školu.
- Izgradnja naselja je projekt Građevinske direkcije Srbije. Grad Beograd je na vreme upozoravao da će samo izgradnja stanova bez izgradnje vrtića, škola, zdravstvenih stanica, trgovina napraviti problem, i sada kada se to obistinilo, jedino je grad Beograd preuzeo na sebe da pomogne - ističe Vasović.
Očekuje se da će ovaj problem dodatno narasti kada do kraja leta kompletno naselje bude useljeno i tada bi u njemu trebalo da živi oko 13.500 ljudi u 4.616 stanova. Prema statstičkim podacima, na taj broj ide oko osam odsto dece predškolskog, odnosno 12 školskog uzrasta.
U Građevinskoj direkciji Srbije kažu da je trenutno u završnoj fazi izrada glavnih projekata za kombinovanu dečju ustanovu i osnovnu školu kao donaciju gradu.
- Saobraćajni Institut CIP je idejno rešenje projekta završio krajem aprila. Kako nije izvršen prenos prava javne svojine sa republike na grad, Sekretarijat za obrazovanje i dečju zaštitu kao investitor nije bio u mogućnosti da ishoduje lokacijsku dozvolu, koja je uslov za izradu tehničke dokumentacije - kaže za „Blic" Katarina Konc, PR Direkcije i dodaje da se u narednih nekoliko nedelja očekuje da vlada donese zaključak o prenosu neprokretnosti.
Ljiljana Jovčić, gradska sekretarka za obrazovanje i dečju zaštitu, potvrdila je za da je u toku izrada projekta i da se čeka prenos vlasništva naglasivši da u gradu postoji volja da se ovaj problem reši.
- Grad je obavezu izgradnje vrtića i škola preuzeo na sebe kao u još nekima naseljima gde je gradio škole umesto republike. Napominjemo da je gradu oduzeto osam milijardi dinara iz budžeta, što je 15 škola ili 40 vrtića. Zato smatramo da je mesto za skup ispred zgrade Vlade ili Ministarstva finansija - kaže Jovčić.
Gradnja vrtića i škole počinje čim država nadležnost nad zemljištem prenese na grad
Povodom protesta roditelja iz naselja Stepa Stepanović koji traže izgradnju obdaništa i škole oglasio glavni arhitekt grada Dejan Vasović, koji je rekao da je izgradnja naselja „Stepa Stepanović” projekt Građevinske direkcije Srbije.
"Grad Beograd je na vreme upozoravao da će samo izgradnja stanova bez izgradnje vrtića, škola, zdravstvenih stanica, trgovina napraviti problem, i sada kada se to obistinilo, jedino je grad Beograd preuzeo na sebe da pomogne i izgradi vrtić i školu do 1. septembra sledeće godine. Trenutno je izrada glavnih projekata u toku, a Sekretarijat za obrazovanje i dečju zaštitu čeka da Republika Srbija prenese vlasništvo nad zemljištem, jer bez toga ne mogu da podnesu zahtev ni za kakvu dozvolu.
Sa svim ovim stanari su upoznati, kao i sa sa činjenicom da je nakon najnovijih mera Ministarstva finansija gradu oduzeto osam milijardi dinara, što je dovoljno za izgradnju 15 škola ili 40 vrtića. Baš zato smatram da je mesto za ovakav protest ispred zgrade Vlade ili Ministarstva finansija, a ne ispred Skupštine grada, jer jedino mi imamo volju da ovaj problem rešimo, iako smo ostali bez značajnog dela budžeta, izjavio je Dejan Vasović.
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega