Pozivamo sve građane da nam pomognu, da kreativnim rešenjima upotpunimo rezervni fond, koji u ovom trenutku ima 150 naziva, priča Slobodan Stanimirović, predsednik gradske Komisije za imenovanje ulica i trgova

BEOGRAD - Širom prestonice oko 400 "sokaka" treba da dobije novi ili da se preimenuje stari naziv u najskorije vreme. Ista imena zadaju veliku glavobolju Hitnoj pomoći, policiji, poštarima i vatrogasacima

Beograd sa prigradskim naseljima ima tačno 7.664 ulice. Njih oko 400 moraju da dobiju novo ime ili da se preimenuje stari naziv. Naime, čak 220 novoformiranih sokaka u obodnim delovima prestonice uopšte nema ime, dok ostatak pripada onom korpusu ulica koje ima "duplo" ime.

One bezimene do sada su se vodile kao "prva", "druga", "treća", neke se obeležavaju azbučnim slovima, dok pojedine nemaju obeležje na mapi grada.

"Duplikati" zadaju veliku glavobolju Hitnoj pomoći, policiji, poštarima i vatrogasacima, da identifikuju traženu adresu. Interesantno je da na teritoriji glavnog grada ima čak 18 ulica koje su krštene kao Beogradska, čak šest ulica se zovu po knezu Milošu, dok se Karađorđeva nalazi na čak deset lokacija u gradu - centar, Kaluđerica, Leštane, Ostružnica, Ritopek, Slanci, Boljevci, Umka, Vrčin i Zemun.

- Pozivamo sve građane da nam pomognu, da kreativnim rešenjima upotpunimo rezervni fond, koji u ovom trenutku ima 150 naziva, priča Slobodan Stanimirović, predsednik gradske Komisije za imenovanje ulica i trgova.

- Potrebno nam je još nekoliko stotina rešenja da kompletiramo mapu grada. U razmatranje dolaze oni predlozi u kojima će se odati priznanje zaslužnim građanima iz oblasti kulture, umetnosti, nauke, obrazovanja, a nastaviće se sa praksom da se ulice imenuju sa istorijskim ličnostima. U obzir će doći i predlozi da ulice ponesu ime pojedninih geografskih oblasti, gradova iz Srbije, ali i iz okruženja, Evrope i ostatka sveta.

Prema Stanimirovićevim rečima, Komisija će svaki predlog bržljivo razmatrati, da se ne bi dogodilo da neki od predloga već nema svoju ulicu u glavnom gradu. Po standardnoj proceduri proveravaće se i zasluga idejnog rešenja. Jednoglasno, svi odbornici Skupštine grada usvojili su Odluku o podizanju spomen-obeležija ubijnom premijeru Zoranu Đinđiću.

Tom prilikom imenovan je i odbor, koji će u narednom periodu preduzeti sve neophodne radnje za sprovođenje Odluke.
Podizanje spomen-obeležja biće finansirano iz gradskog budžeta.