Građevinske dozvole moći da se dobiju na jednom šalteru i one se neće odmah plaćati, već će se naknada za uređenje građevinskog zemljišta izmirivati sukcesivno do dobijanja upotrebne dozvole

BEOGRAD - Javna rasprava o novom Zakonu o planiranju i izgradnji, koji predviđa izdavanje građevinskih dozvola za mesec dana, počeće naredne sedmice.

Pomoćnica ministra građevine i urbanizma Aleksandra Damnjanović rekla je da je nacrt tog zakona već na stručnoj raspravi i da je prikupljen veliki broj predloga i sugestija, koje će Ministarstvo uzeti u obzir.

Ona je kazala da će nacrt novog Zakona o planiranju i izgradnji biti objavljen na sajtu Ministarstva početkom naredne nedelje, kada će zvanično i početi javna rasprava, koja predviđa održavanje velikog broja skupova na kojima će biti razmatran zakon.

Najveća novina je što će građevinske dozvole moći da se dobiju na jednom šalteru i one se neće odmah plaćati, već će se naknada za uređenje građevinskog zemljišta izmirivati sukcesivno do dobijanja upotrebne dozvole.

Ministar građevine Velimir Ilić je ranije najavio da bi taj zakon trebalo da budu u skupštinskoj proceduri već početkom novembra.

"Izrada Zakona o planiranju i izgradnji je završena i već smo ga podelili svim relevantnim domaćim i međunarodnim ustanovama i institucijama da daju svoje mišljenje", kazao je Ilić.

Taj zakon je, ističe ministar, urađen po svim evropskim i svetskim kriterijumima i na njemu su radili Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), Svetska banka, Evropska unija i drugi strani partneri.

Novi zakon predviđa jednostavnije procedure, lakše pokretanje investicija, izmenu naknada za uređenje građevinskog zemljišta tako da odražavaju stvarne troškove izgradnje infrastrukture...

"Jedino imamo otvoreno pitanje oko konverzije, gde imamo tri varijante. To je čisto političko pitanje i naši političari će se izjasniti koje je najpogodnije", naveo je Ilić.

Problem bi mogao da bude rešen tako što bi se konverzija ili prevođenje prava korišćenja u pravo svojine na građevinskom zemljištu plaćala preko poreza na dobit.

Druga varijanata je da veštaci procenjuju vrednost zemljišta i treća da se zakup odloženo plaća.

U Srbiji je do dobijanja građevinske dozvole potrebno proći više od 100 raznih procedura, a dozvole se izdaju u proseku za 279 dana.
Prema izveštaju Svetske banke "Duing biznis" Srbija je na 179. mestu po brzini izdavanja gradevinskih dozvola, od ukupno 185 zemalja.