NAKNADE: Država sudijama mora da isplati više od 17 miliona evra
Predsednica Društva sudija Srbije Dragana Boljević izjavila je da će, prema računici tog udruženja, naknade sudijama i tužiocima koji su 2009. godine tužili državu jer u okviru reforme pravosuđa nisu bili reizabrani, iznositi ukupno oko 17 miliona evra!
Bez žalbe
- Tada je oko 1.100 sudija i tužilaca bilo bukvalno izbačeno na ulicu, bez ikakve mogućnosti da učestvuju u postupku, a u prvo vreme i bez mogućnosti da se žale. Prema našim procenama, suma koju će država morati da plati biće milionska.
Ukupnu sumu naknade moralo bi da zna ministarstvo, odnosno javno pravobranilaštvo, jer oni imaju uvid u broj tužbi, iznose koji su traženi i iznose koji su već u određenim slučajevima dosuđeni. Očekuje se da će ocene iz Brisela o pravosuđu u Srbiji biti pozitivne jer su sad prioritet Kosovo i kosovski izbori. Kad kosovsko pitanje bude rešeno, Brisel će se usredsrediti na pravosuđe i vladavinu prava i ogoliće se sve što ne valja - naglasila je Boljevićeva.
Stav Evropske unije
Vladimir Cvijan, poslanik SNS, koji je inače još za vreme vlasti demokrata prvi ukazao na propuste u reformi pravosuđa, za Kurir kaže da ne bi licitirao o ciframa, ali je činjenica da je reforma katastrofalna i da sada država zbog toga mora da plaća.
- Sud o reformi pravosuđa daće građani, koji su to i uradili ne glasajući na izborima za SNS. I Evropska unija je jasno stavila do znanja da je reforma pravosuđa katastrofalna i to je ono što sad mora da se menja i što, naravno, košta. Bez posla je tad ostalo više od 1.000 sudija i tužilaca i svi oni imaju pravo da se žale i da im se plati naknada. Videće se kad se na kraju završe svi sudski postupci koliko će to koštati - naglasio je Vladimir Cvijan.
VUČIĆ PRED VIŠE HILJADA LJUDI NA OTVARANJU DEONICE MORAVSKOG KORIDORA: Nećemo dati zemlju najgorima u ruke! Već sutra od 9 auto-putem do Vrnjačke Banje!