Ako se usvoji predlog MMF da muškarci i žene u Srbiji odlaze u penziju sa 67 godina, u tome ćemo „uživati“ čak četiri godine manje od stanovnika EU

BEOGRAD - Mnogi neće ni dočekati.
Međunarodni monetarni fond (MMF), čija je delegacija juče došla u Srbiju radi razgovora o ekonomskim prilikama, predlaže povećanje starosne granice za odlazak u penziju, što bi praktično značilo da se srpski muškarci i žene istovremeno penzionišu sa 67 godina životne dobi.

Međutim, mnogi se s ovim predlogom ne slažu, već tvrde da se mora uzeti u obzir činjenica da je životni vek u Srbiji daleko kraći nego u evropskim zemljama, gde je na snazi sličan zakon.

U EU žive duže

Naime, životni vek muškaraca u Srbiji je oko 71 godinu, dok žene u našoj zemlji prosečno žive oko 76 godina. To bi značilo da bi čovek koji radi do 67. godine u penziji bio svega četiri, dok je kod žena slučaj malo bolji, pa bi njihovo penzionersko „uživanje“ trajalo oko devet godina.

S druge strane, prosečni životni vek u EU za muškarce iznosi 75,3 godine, a za žene oko 81, što znači da oni mnogo duže uživaju blagodeti penzije.
Ministar rada i socijalne politike Jovan Krkobabić kaže da o reformi penzionog sistema još nisu počeli ozbiljni razgovori i da će se o predlozima MMF u vezi s tim izjasniti tek kad predlozi „stignu na sto“.

U Narodnoj banci Srbije juče je održan plenarni sastanak na kojem su započeti razgovori delegacije Srbije i misije MMF, a nastaviće se o ekonomskim prilikama u našoj zemlji, makroekonomskim kretanjima, reformama, kao i aktivnostima za pripremu budžeta za 2014.

Povećanje po fazama

Ekonomista Goran Nikolić rekao je da se nada da će se potrebne godine za odlazak u penziju sporo povećavati po fazama u nekoliko meseci. Branislav Čanak iz sindikata Nezavisnost kaže da je primarni način da se penzioni fond napuni redovna uplata doprinosa.