Rasprava o BN TV posvađala poslanike u Srpskoj!
"Normalno je da Republika Srpska finansira tako važnu instituciju kao što je RTRS. Ali, ovde se postavlja pitanje kako se finansiraju komercijalne televizije", kazala je poslanik SNSD-a, Dušica Savić.
BN televizija je trn u oku vladajućoj garnituri, jedino zbog toga što je objektivna, stav je opozicije. SNSD-ove lažne optužbe ne mogu da poprave niti njihov, niti rejting RTRS-a, smatraju u SDS-u.
"To što rejting RTRS pada, a BN je i dalje ubedljivo najgledanija televizija, tu mi SNSD-u ne možemo da pomognemo", kaže šef Kluba SDS-a u NS RS, Vukota Govedarica.
Dragan Čavić predsednik NDP-a postavio je pitanje kakvo smo mi to društvo u kome predsednik Republike Srpske poziva vlasnika BN TV i psuje mu ne samo živo nego i sve mrtvo što smo mogli čuti na snimcima koji se emituju na svim portalima. U jednom demokratskom društvu tako nešto je nezamislivo, kaže Čavić. On je javno otkrio informaciju da je svim članovima SNSD-a uključujući i javne funkcionere ove stranke predsednik Milorad Dodik zabranio dolazak na BN televiziju, što je i saopšteno u agenciji SRNA, pa me čudi odakle negodovanje što vas nema u programu kad ste sami doneli takvu odluku , rekao je Čavić u Parlamentu RS.
Neki poslanici SNSD-a čak su pokušali da minimalizuju evidentan uticaj BN televizije, navodeći neka druga istraživanja, prema kojima je na prvom mestu po gledanosti RTRS. Međutim, ta se istraživanja ne uzimaju kao relevantan podatak.
Igor Radojičić se nije mnogo mešao u raspravu, ali je, kao posmatrač, kratko komentarisao."Ovo je konstruktivna rasprava. Nemam šta drugo da kažem", poruka je Radojičića. Zato su u opozicionom PDP-u bili konkretniji.
"Jasno je da je BN televizija najgledanija u ovom delu BiH i regiona i kao takva je vrlo važna vladajućoj garnituri. Jedino što njima ne ide u prilog je to što je ova televizija objektivna i što prikazuje stanje u Republici Srpskoj onakvo kakvo zaista jeste. Na ovaj način, SNSD samo pravi reklamu BN TV, i nakon ove rasprave samo će podići gledanost te televizije za bar još jedan procenat" , rekao je Zoran Đerić, šef Kluba poslanika PDP-a u NS RS.
Inače, izmene Zakona o RTRS-u bile su tek na marginima skupštinske rasprave. Ovim izmenama se omogućuje da se RTRS, osim iz pretplate i marketinga, finansira i iz budžeta Republike Srpske. To je u opoziciji ocenjeno kao pokušaj političkog pritiska na uređivačku politiku javnog servisa. Takođe, zakonskim izmenama, u biranju članova Upravnog odbora Radio-televizije više neće učestvovati Regulatorna agencija za komunikacije BiH, kao što je to bio slučaj do sada, već isključivo skupštinska većina.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore