Toma Fila: Ovo je urađeno preko reda, što govori o slabosti pravosuđa. Odluka Ustavnog suda zahteva analizu; Olgica Batić: Kada sam kao advokat porodice ubijenih gardista podnosila žalbu Ustavnom sudu, nisu bili brzi

BEOGRAD - Toliko o nezavisnom pravosuđu!
Ustavni sud je ekspresno brzo odreagovao u slučaju tajkuna i vlasnika „Delta holdinga“ Miroslava Miškovića, utvrdivši da mu je „povređeno ustavno pravo na ograničeno trajanje pritvora“. Naime, sudije Ustavnog suda donele su rešenje o Miškoviću, koji je 23. jula pušten iz pritvora, iako pred sobom imaju oko 13.700 nerešenih žalbi koje se vuku godinama. Ovakvo delovanje suda, mimo ustaljene prakse i tempa (ne)rada, prema rečima sagovornika Kurira, unosi osnovanu sumnju da je slučaj Mišković obrađen preko reda.

Preko reda

Advokat Toma Fila smatra da ovaj primer govori o slabosti pravosuđa.
- Ovo je urađeno preko reda. U prethodnom režimu sudije su postavljane po principu „ko koga hoće“, a ne ko koliko vredi, zbog čega je stvoren sistem poslušnika i zavisnika. Nije bitno da li se radi o Miškoviću, Peri, Žiki, sud mora da bude nezavisan i nepristrasan. Kako običan čovek, koji nema para za advokata koji će mu napisati ustavnu žalbu, može da bude zaštićen? - pita Fila i zaključuje:

- Ovo je upozorenje sudijama da moraju da rade u skladu sa zakonom, nezavisno i nepristrasno. Odluka Ustavnog suda zahteva analizu toga ko donosi te odluke.
Pravnica i poslanica Olgica Batić nije iznenađena brzinom Ustavnog suda u „slučaju Mišković“.

- Kada sam kao advokat porodice ubijenih gardista podnosila žalbu Ustavnom sudu, nisu bili toliko brzi, trebalo im je skoro godinu i po da donesu odluku o povredi prava na život! Činjenica je da pritvorski predmeti imaju prioritet i to nije sporno, ali ovde očigledno važe dvostruki aršini - dodaje ona.

Knežević kao primer

Slučaj bivšeg ministra Gorana Kneževića ilustruje rad Ustavnog suda, koji je na njegovu žalbu o neosnovanom pritvoru odgovorio tek posle dve godine. Knežević, koji je uhapšen 1. oktobra 2008. pod optužbom za zloupotrebe u dodeli građevinskog zemljišta, a pred Specijalnim sudom oslobođen optužbi 1. novembra 2012, držan je u pritvoru 13 meseci.

- Dobio sam odgovor Ustavnog suda posle više od dve godine. Žalbu su odbacili na najbrutalniji način, navodeći da čak nije prekršena pretpostavka nevinosti, iako su je svojim izjavama Boris Tadić i Oliver Dulić najgrublje prekršili - kaže Knežević.
Prema podacima iz avgusta, sudije Ustavnog suda Srbije imaju pune ruke posla jer na razmatranje čeka čak 13.688 ustavnih žalbi - 5.693 koje su sudu dostavljene od početka godine do jula ove godine i 7.995 od ranije.

Nagomilane žalbe

Za toliko nagomilanih žalbi u Ustavnom sudu su se branili pozivanjem na Zakon o Ustavnom sudu i Poslovnik o radu Ustavnog suda i objašnjavali da rok za odlučivanje po ustavnim žalbama nije propisan. Postavlja se pitanje zašto im je „uletela“ žalba Miškovića dok ostale skupljaju prašinu godinama.

Ustavni sud je 3. oktobra usvojio ustavnu žalbu advokatske kancelarije „Tomanović“, koja brani Miškovića, jer je utvrdio da je rešenjima Posebnog odeljenja Apelacionog suda u Beogradu od 7. marta i 25. marta 2013. Miškoviću povređeno pravo na ograničeno trajanje pritvora zajemčenog članom 31 Ustava Srbije.

Inače, prva odluka o povredi prava na ograničeno trajanje pritvora doneta je u julu, kad je sud usvojio ustavnu žalbu vlasnika kompanije „CES Mekon“ Zvonimira Nikezića, nakon čega je on ubrzo pušten iz pritvora uz jemstvo od milion evra.
goran-knezevic.jpg
Foto: Beta

Vučić: DS podržao Miškovića

Prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić izjavio je da je DS juče otvoreno podržao vlasnika „Delta holdinga“ Miroslava Miškovića.
- Drago mi je što je DS otvoreno podržao Miškovića jer su mi sada mnogo jasnije neke odluke određenih organa, kao i pojedini napisi u medijima - rekao je Vučić i ukazao da se 13.200 žalbi građana nalazi pred Ustavnim sudom, a po hitnom postupku rešava se Miškovićeva žalba od pre tri meseca.

I Milo Đurašković se žalio

Kako je Ustavni sud pre sedam dana utvrdio da je Miškoviću povređeno ustavno pravo na ograničeno trajanje pritvora, i odbrana Mila Đuraškovića podnela je tom sudu žalbu i nada se istom ishodu. Đuraškovićev advokat Zoran Ateljević očekuje da se o njegovoj žalbi, koja je podneta mesec dana posle Miškovićeve, odluči u narednih 15-20 dana. Ateljević je rekao da bi, ukoliko Ustavni sud usvoji njegovu žalbu, to bio osnov i za ukidanje kućnog pritvora, u kome se Đurašković nalazi od 11. septembra.