Srbija će kroz skrining potvrditi svoju opredeljenost za evropske integracije kao i rešenost da ojača borbu protiv organizovanog kriminala, naveo je ministar unutrašnjih poslova Srbije

BEOGRAD - Premijer Srbije i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić rekao je danas da se suprotstavljanje organizovanom kriminalu i njegovo slabljenje može postići samo uz otvorenu profesionalnu i pravovremenu saradnju država u regionu.

On je na otvaranju Regionalne konferencije šefova policije rekao da će Srbija kroz skrining potvrditi svoju opredeljenost za evropske integracije kao i rešenost da ojača borbu protiv organizovanog kriminala, koji je, kako je ocenio, stalni izazov koji zahteva fleksibilnost i prilagođavanje situaciji, kako bi se efikasnije odgovorilo na nove okolnosti.

Dačić je rekao da se Srbija prethodnih godina sučava sa dvostrukim problemom - porastom ilegalnih emigranata koji ulaze u Srbiju, ali i povećanim brojem zahteva ljudi iz Srbije za azil u drugim zemljama.

Premijer je izjavio da se broj zahteva građana Srbije za azil u inostranstvu bitno smanjio u odnosu na prethodne godine i da je država preuzela niz konkretnih mera na smanjenju broja lažnih azilanata.

On je dodao da se Srbija istovremeno suočava i sa pritiscima Evropske unije da se taj broj što hitnije smanji, zbog čega je i preuzet niz konkretnih mera.

Dačić je rekao i da je u prvoj polovini ove godine nastavljen trend porasta broja ilegalnih migranata koji ulaze u Srbiju.

"Sprečeno je više od 6.000 ilegalnih prelazaka, što je pad za 32 odsto u odnosu na prethodnu godinu, kad je sprečeno oko 9.000", rekao je Dačić.

Najveći pritisak, dodao je Dačić, zabeležen je na srpsko-mađarskoj i srpsko-hrvatskoj granici.

Premijer i ministar policije je rekao i da se Srbija nalazi na tranzitnoj ruti koja vodi od Turske i Grčke preko Srbije do Mađarske, da većina ilegalnih migranata ili tranizita ili ostaje neko vreme u Srbije zloupotrebljavajući institut prava na azil.

Prema njegovim rečima, oni su najčešće iz Avganistana, Palestine i Pakistana, a njihov broj u prethodnim godinama je porastao.

"Sve države Balkana suočavaju se sa ilegalnom migracijom koja je intenzivirana poslednjih godina zbog vizne liberalizacije, ali i situacije Bliskom istoku", rekao je Dačić i dodao da je potrebno da države regiona zajedno rade na rešavanju tog problema kako bi Balkan bio sigurnije mesto za život.