Slijepčević: Vlada obezbedila nezavisnost i samostalnost Ustavnog suda
BEOGRAD - Predsednik Ustavnog suda Srbije Dragiša Slijepčević izjavio je danas da se posle 50 godina od osnivanja taj sud više ne suočava sa preprekama iz prošlosti i pritiscima izvršne vlasti, jer je aktuelna Vlada svojim delima i suštinski potvrdila Ustavom proklamovanu nezavisnost i samostalnost Ustavnog suda.
"Te prepreke sada su za nama, jer danas Ustavni sud obavlja svoju funkciju u punom sastavu. Aktuelna vlada je na delu potvrdila zakonom proklamovanu budžetsku samostalnost suda i obezbedila adekvatan smeštaj", rekao je Slijepčević na promociji poštanke marke povodom 50 godina rada najvišeg suda u državi.
"Nezavisnost i samostalnost Ustavnog suda je ispoljena i u odlukama koje je donosio u ovom periodu jer su one sve bile isključivo i jedino u službi vladavine prava i delotvorne zaštite ljudskih prava i sloboda", napomenuo je Slijepčević.
"Uvažavajući taj položaj Ustavnog suda država je odobrila izdavanje prigodne marke koja se već danas nalazi u svim poštama u Srbiji, odakle započinje svoje putvanje širom sveta", rekao je predsednik U S S i dodao da markica likovnim izrazom simbolizuje poluvekovnu ulogu U S S kao neprikosnovenog i nepristrasnog čuvara Ustava.
Direktor "Srbijamarke" PTT Saobraćaja Srbije Radomir Bojanić podsetio je da je poštanska marka simbol svake države uz grb, zastavu i himnu.
"Ovog puta izdat je tabačić maraka u desetercu - deset maraka je u tabaku. Naravno Pošta Srbije uz to pušta, prigodni žig i u svim poštama Srbije se od ovog trenutka može kupiti marka sa svim ostalim pratećim elementima", rekao je Bojanić.
Promociji markice u Ustavnom sudu prisustvovale su sve sudije tog suda, predsednik Vrhovnog kasacionog suda Dragomir Milojević i direktor Uprave za zajedničke poslove pošte Srbije Zoran Trninić i drugi.
Slijepčević je na početku svečanog govora podsetio da se 2013. navršava 50 godina od osnivanja Ustavnog suda Srbije, koji je u svim demokratskim društvima institucija od izuzenog državnog značaja.
Potrebu za postojanjem Ustavnog suda država Srbija je prepoznala 1963. godine, rekao je Slijepčević i napomenuo da su pre Srbije Ustavni sud imale samo Austrija, Italija i Nemačka, čime se svrstao u red najstarijih ustavnih sudova na svetu.
"Za sve vreme od osnivanja do danas on manje više uspešno obavlja svoju funkciju i misiju koja mu je Ustavom poverena. Činio je to uprkos opstrukcija izvršne vlasti koje su se kretale od blokade rada zbog neizbora sudija i predsednika, preko budžetske zavisnosti, kojom se atakovalo na samostalnost suda, do neobezbeđenja adekvatnog smestajnog prostora", rekao je Slijepčević.
Ustavni sud je letos iz Nemanjine 26 preseljen u "Kamenu zgradu" na Bulevaru Kralja Aleksandra koja, prema rečima predsednika U S S po kapacitetima i arhitekturi ne zaostaje ni za najlepšim zdanjima najrazvijenijih evropskih zemalja.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore