PRITISCI: Hrvati uništavaju naše duvandžije!
BEOGRAD - Ugrožena strana ulaganja.
Način raspodele kvote za uvoz cigareta i sprečavanje korupcije u tom poslu najviše će uticati na buduće poteze duvanskih kompanija, tvrde u ovoj industriji. Najnovijim sporazumom Srbije i EU uvozna kvota od 1.625 tona po povlašćenoj carini neće kao dosad važiti samo za Hrvatsku već za sve zemlje EU. Duvandžije se plaše, kako saznajemo, da cela uvozna kvota, kao prilikom sličnih poslova u prošlosti, zbog korupcije ne pripadne jednoj ili dvema firmama.
Dodatne carine
Evropska komisija je preksinoć pozdravila odluku Srbije da za hrvatske cigarete zadrži istu poresku stopu koja je važila dok je Hrvatska, sada članica EU, bila potpisnica sporazuma CEFTA, što znači 15 odsto, a ne 57 odsto.
Slično povećanje trebalo je da se desi i u BiH, Kosmetu i Makedoniji, što bi Fabriku duvana Rovinj, kako je sama priznala, koštalo dodatnih carina od deset miliona evra godišnje.
U „Filipu Morisu“, koji je kupio DIN, za Kurir navode da nemaju komentar jer nisu dobili zvanično obaveštenje, a u „Britiš ameriken tobaku“ (BAT) kažu da, kao pionir stranih investicija i najveći britanski investitor u Srbiji, koji je upravo proslavio desetogodišnjicu privatizacije fabrike u Vranju, podržavaju evropske integracije Srbije.
Transparentnost
- Svesni smo i političkih pritisaka kojima je Vlada bila izložena da prihvati kvotu na cigarete poreklom iz EU. Kao ozbiljna kompanija, BAT neće doneti nikakvu odluku u afektu, već će prvo detaljno analizirati novonastalu situaciju. Imajući u vidu da će prihvaćena kvota važiti za celu EU, a ne samo za Hrvatsku, ključni element za tu analizu jeste neophodnost potpune transparentnosti podele prihvaćene kvote. U suprotnom, otvara se potencijalno ogromno područje za manipulacije - navode u BAT i dodaju da će nastaviti da prate dešavanja na temu prihvaćene kvote i donositi poslovne odluke u skladu sa njima..
Atak na budžet
Odluka da Hrvatska izvozi cigarete u Srbiju po povlašćenim carinama je atak na budžet Srbije i suprotna je svim regulativama koje u okviru sporazuma CEFTA postoje o slobodnoj trgovini i pravilima Evropske unije - izjavio je Miladin Ševarlić, predsednik Društva agrarnih ekonomista Srbije.
On kaže da je ova odluka još jedan primer neodgovarajućeg odnosa EU prema Srbiji, kao i diskreditovanje investitora.
- Posebno je zabrinjavajuće da Srbija zauzvrat nije dobila nikakve koncesije s Hrvatskom - dodao je on.
O izvozu
- više od deset godina je stopa za hrvatske firme 15 odsto, a za srpske 38 odsto
- Srbija godišnje ne proda nijedan kamion duvana Hrvatima, a oni nama 1.600 tona cigareta
- stopa za izvoz naših cigareta posle dogovora sa EU trebalo bi da bude nula
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega