Bez roditelja živi oko 7.000 mališana, a brigu o oko 80 odsto njih preuzele su hraniteljske porodice

BEOGRAD - U Srbiji ispod granice siromaštva živi 9,2 odsto stanovništva, a nemaštinom su najviše pogođena deca mlada od 14 godina, istaknuto je danas na predstavljanju izveštaja o sprovodenim aktivnostima u okviru saradnje Vlade Srbije i UNICEF-a.

U izveštaju se navodi da se u poslednjih nekoliko godina stopa siromaštva među decom skoro udvostručila, sa 7,3 na 13,7 odsto, a da skoro 50 odsto romskih porodica živi ispod linije siromaštva.

Ministarka zdravlja Slavica Đukić Dejanović ukazala je da je u prethodnom periodu, unapređen pristup zdravstvenoj zaštiti za 130.000 Roma širom Srbije od čega je 51.000 dece.

"Značajno je poboljšana komunicikacija sa romskim porodicama, zahvaljući zdravstvenim medijatorkama. Stopa smrtnosti kod novorođenčadi u romskim porodicama je prepolovljena, ali je i dalje dva puta veća od smrtnosti u opštoj populaciji", rekla je ministarka zdravlja.

Podaci iz izveštaja pokazuju da se broj prijavljenih slučajeva nasilja u porodici povećava, ali da raste i nasilje u školama gde je dve trećine dece osnovnoškolskog uzrasta doživelo neki oblik vršnjačkog nasilja.

Državni sekretar u ministarstvu prosvete Muhedin Fijuljanin rekao je da je u program "Škola bez nasilja" do sada uključeno 242 osnovne škole i da su rezultati ovog programa šmanjenje nasilja u tim školama za 14 odsto i to verbalno nasilje je smanjeno za 21 odsto, dok je fizičko za 30 odsto.

On je podsetio da je Ministarstvo prosvete formiralo posebnu jedinicu za prevenciju nasilja u školama, kao i da je otvorena SOS linija za prijavu nasilja.

Ministar omladine i sporta Vanja Udovičić poručio je da svake godine u Srbiji sve više opada kvalitet obrazovanja, te da bez edukovanje nacije nema bolje Srbije.

Omladina je, prema njegovim rečima, u prethodnom periodu bila zapostavljena i da se kroz saradnju sa mladima iz regiona i sveta moguće otkloniti te negativne posledice u srpskom društvu.
Govoreći o pravima dece, državni sekretar Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike Brankica Janković, rekla je da je Srbija prešla dugačak put u izgradnji sveobuhvatnog sistema zaštite dece, ali da je na tom polju ima još dosta toga da se uradi.

Ministarstvo, istakla je, ulaže velike napore da unapredi kvalitet života sve one dece koja ne žive sa svojim roditelji, navodeći da je akcenat na izmeštanju dece iz institucija.

Ona je podsetila da bez roditelja živi oko 7.000 mališana i da su brigu o oko 80 odsto njih preuzele hraniteljske porodice.

Govoreći o zanemarivanju i zlostavljanju dece, Janković je kazala da građani danas sve manje ćute i zatvaraju oči pred nasiljem nad decom.

Šef političkog sektora Delegacije EU u Srbiji Luka Bjankoni istakao je da je napredak Srbije ka EU doprineo da se socijalna inkluzija postavi kao pitanje koje je visoko u agendi Vlade Srbije i podsetio da će se prilikom otvaranja pregovora za članstvo u EU prvo otvoriti poglavlje 23 o osnovnim ljudskim pravima, među kojima se nalaze i prava dece.
Direktorka Unicefa za Srbiju Judita Rajhenberg, kojoj za nedelju dana ističe mandat, ocenila je da su sprovedene reforme u dečijoj zaštiti i inkluzivnom obrazovanju odlični, ali da se u praksi ne sprovode dovoljno.

"Tu još puno posla treba da se odradi. Vrlo dobru ocenu dajem menjanju svesti i prihvatanju dece koja imaju smetnje u razvoju, koja su različita...Veoma me zabrinjava to što se i dalje u velikom broju u porodicama deca fizički kaznjavaju", poručila je Rajhenberg.
Početkom novembra na čelo Unicefa u Srbiji doći će Mišel Saint-Lot (Michel Saint-Lot).