KURIR PITA: Koliko je koštalo lečenje male Tijane Ognjanović?
BEOGRAD - Donatori zaslužuju da znaju.
Troškovi lečenja, transporta, taksi i ostalih dnevnih potrepština male Tijane Ognjanović (8), koja je 15. jula, nakon 33 dana boravka u dečjoj bolnici u Hjustonu, preminula ne dočekavši novo srce, po računici Kurira ne mogu da pređu 600.000 dolara. Do ovog iznosa došli smo na osnovu podataka koje smo dobili od naših lekara, ali i stručnjaka iz Sjedinjenih Američkih Država kojima je transplantacija srca uža specijalnost.
Ako se uzme u obzir i činjenica da je fondacija princeze Karađorđević saopštila da su smanjili cenu lekarskih troškova za 300.000 dolara, dolazi se do podatka da su Ognjanovići od prikupljenog novca mogli da potroše oko 300.000 evra.
Privremena pumpa
Zahvaljujući našem listu, koji je najglasnije apelovao da ljudi iz Srbije i regiona uplate 710.000 dolara, koliko je, prema rečima roditelja, bilo potrebno da se izvrši transplantacija srca u SAD, prikupljeno je mnogo više. Međutim, Tijanini roditelji nikada nisu saopštili koliko para je uplaćeno i potrošeno s računa u Komercijalnoj banci, s kojeg su u međuvremenu podigli oko dva miliona evra.
Zna se samo da je devojčica za Hjuston odletela 11. aprila medicinskim avio-transportom kompanije „Orindž avijejšen“ i da joj je u noći između 14. i 15. jula pozlilo, pa joj je ugrađena balon-pumpa.
Kardiolog dr Miljko Ristić, direktor Kliničkog centra Srbije, za Kurir objašnjava da se ta mašina ne ugrađuje za stalno i da služi kako bi sanirala probleme u radu srca u periodu od nekoliko dana.
- Njena cena je od 10.000 do 15.000 evra, kad se kupuje od proizvođača. Klinika se ugrađuje u tu nabavnu cenu, na koju se dodaju i troškovi angažovanja hirurga, izvršene operacije, medicinskog materijala, instrumentarki... Pretpostavka je da bi maksimalna cena mogla iznositi do 60.000 dolara. Ne više! - objasnio je ovaj ugledni kardiohirurg.
Bolnica sve fakturiše
S njim se slaže i dr Višeslav Hadži-Tanović, koji tvrdi da je prevara da se balon-pumpa, veštačko srce, kupuje.
- To je mašina koja je sastavni deo intenzivne nege. U uobičajenoj proceduri se ne prodaje, već se rentira - rekao je ovaj kardiolog, koji dodaje da bolnica fakturiše svaku upotrebljenu gazu, iglu, lek, i da je u obavezi da pacijentu izda račun.
Kako kaže, u američkom zdravstvenom sistemu u bolničke troškove ulaze osiguranje, ležanje pacijenta, terapija, nega, dok se hirurg posebno plaća.
Ni pet dana od objave naših saznanja da su roditelji preminule devojčice Tijane Ognjanović (8) s računa u Komercijalnoj banci podigli oko dva miliona evra, oni se ne oglašavaju! Ni juče nisu želeli da odgovore na naše pozive i SMS poruke. Pitali smo ih koliko je prikupljenog novca potrošeno, koliko je ostalo i da li će osnovati humanitarni fond u koji će uplatiti ostatak.
Javnost zgranuta
Ovim povodom reagovali su mnogi humani ljudi, predvođeni javnim ličnostima koje su donirale novac za devojčicino novo srce u Hjustonu. Prvi među njima je kardiolog dr Višeslav Hadži-Antić, zatim Sergej Trifunović, Svetlana Ceca Ražnatović, Emir Kusturica... Svi oni zgranuti su činjenicom da se Ognjanovići ne oglašavaju i žele da znaju koliko je novca sakupljeno za Tijanino lečenje, koliki su im bili troškovi, i traže da se preostali novac iskoristi za potrebe najugroženije bolesne dece u zemlji.
Objavili da je potrošeno 100.000 dolara
Podsetimo, fondacija princeze Katarine je, pored smanjenja troškova lečenja za oko 300.000 dolara, roditeljima male Tijane, Jeleni i Nebojši Ognjanović, pre odlaska u Teksas obezbedila besplatnu avio-kartu, prevoz i smeštaj u Hjustonu, kao i osobu koja im je pomagala u komunikaciji s bolničkim osobljem.
Što se tiče potrošenog novca, Ognjanovići su samo jednom, 24. aprila na Fejsbuk stranici namenjenoj prikupljanju novca za Tijaninu operaciju, objavili da je finansijska služba bolnice u Teksasu sa uplaćenog depozita skinula 100.000 dolara. To je bilo 12 dana po njihovom dolasku u SAD.
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega