Svaki Srbin u proseku popije čak 11 litara alkohola godišnje - duplo više od svetskog proseka

BEOGRAD - Ubiće nas rakija!
Srbija se nalazi na četvrtom mestu u Evropi po potrošnji alkohola s prosekom od 11 litara čistog alkohola godišnje po glavi stanovnika, dok je svetski prosek šest litara, rečeno je u Specijalnoj bolnici za bolesti zavisnosti.

Dr Aleksandar Vujošević, direktor bolnice, ističe da je alkoholizam ozbiljna bolest, koja se po obolevanju i smrtnosti nalazi na trećem mestu, iza kardiovaskularnih i malignih oboljenja.

- Najveći stepen konzumiranja alkohola po glavi stanovnika je upravo u Evropi, u kojoj se Srbija nalazi na četvrtom mestu po potrošnji alkohola s prosekom od 11 litara čistog alkohola po glavi stanovnika, dok je svetski prosek šest litara. Podaci pokazuju i da u Srbiji šest odsto porodičnog budžeta ide na alkoholna pića, dok u SAD to iznosi tri odsto - naglasio je doktor Vujošević.

Lekari Specijalne bolnice istakli su da je osnovni problem vezan za alkoholizam visok procenat nelečenja. Naime, samo osam odsto zavisnika od alkoholizma se leči, pa tako dolazimo do užasavajućih podataka po kojima je 50 odsto ubica bilo pijano u trenutku izvršenja dela, kao i da 20 odsto samoubica čine alkoholičari.

- Pacijenti u najvećem broju slučajeva dolaze na lečenje jer ih uslovljava porodica ili kolege. Kod starijih ljudi to najčešće bude supružnik, a kod mlađih roditelji, pre svega majka - kažu stručnjaci, napominjući da alkoholičari motivaciju stiču tek tokom lečenja jer oni veoma dugo alkoholizam doživljavaju kao deo sebe.

- Zamišljeno je da lečenje traje dve godine i da obuhvata pre svega bolničko lečenje, a zatim i rehabilitacione grupe. Gotovo 80 odsto njih bude uspešno izlečeno - naglašavaju u ovoj bolnici.

Karakteristike alkoholičara

- Najčešća oboljenja koja uzrokuje preterana konzumacija alkohola su bolesti jetre, šećerna bolest, srčani problemi, oštećenja mozga, bolest kože, veći rizik za dobijanje karcinoma
- Alkoholičar u kući: netolerantnost, agresija i neodgovornost prema porodici
- Alkoholičar u poslovnom okruženju: česta kašnjenja i izostanci s posla, spletkarenje i izigravanje žrtve
- Mladi alkoholičari su skloni kombinovanju više vrsta alkoholnih pića ili istovremeno sa psihoaktivnim supstancama
- Svaki deseti lečeni alkoholičar je mlađi od 30 godina