Kako pregled kod lekara sudske medicine ne potpada pod primarnu zdravstvenu zaštitu, žrtvama manijaka se naplaćuje da bi dobile potvrdu da su zlostavljane

BEOGRAD - Moraju sve same da urade.
Žene koje su žrtve silovanja moraju da plate 5.000 dinara za pregled kojim će se utvrditi da su fizički zlostavljane, odnosno da im je silovatelj naneo povrede po telu.

- Svaku ženu žrtvu silovanja ginekolog besplatno pregleda, ali, nažalost, kasnije se na sudu ispostavi da ta potvrda od ginekologa nije dovoljna. Da bi sve bilo uverljivije i da bi žrtva mogla da dokaže da je zaista silovana, mora otići i kod lekara sudske medicine. Taj pregled ne spada u primarnu zdravstvenu zaštitu i plaća se 5.000 dinara - objasnila je za Kurir Tanja Ignjatović iz Autonomnog ženskog centra.

Nezaštićene

Ona je istakla i poražavajući podatak da čak 80 odsto žrtava silovanja kasnije odustane od gonjenja počinioca, što je, kako navodi, dokaz da nadležni mnogo ozbiljnije moraju štititi ugrožene žene.

- Neke se uplaše jer je počinilac dugo na slobodi i preti im, neke nemaju alternativu... U svakom slučaju, strah je jedan od glavnih razloga. Osećaju se nezaštićeno - objašnjava Ignjatovićeva.

To je i jedan od razloga zbog čega se trenutno vodi regionalna kampanja „Potpisujem“, posvećena ratifikaciji i punoj primeni Konvencije Saveta Evrope (SE) o sprečavanju nasilja nad ženama i u porodici.

Inače, Srbija je prošle nedelje postala osma država čiji je parlament potvrdio Konvenciju, a ona stupa na snagu kad je potvrdi najmanje 10 država, od čega osam mora da bude član Saveta Evrope. Ignjatovićeva kaže da Konvencija donosi nove mehanizme u zaštiti žrtve i u odnosu prema izvršiocu nasilja.

Procena rizika

- Ona predviđa da nadležni organi obave procenu rizika od smrtnog ishoda, teškog povređivanja i ponavljanja nasilja i da policijski službenici imaju listu pitanja kako bi procenili koliko je situacija ozbiljna i da li žrtvu treba skloniti - kaže Ignjatović.

tanja-ignjatovic.jpg
Foto: Beta

Kazna i dalje samo novčana!

Advokat Autonomnog ženskog Centra Vanja Macanović ukazala je da u srpskom zakonodavstvu postoji zastarela definicija silovanja, koja bi trebalo da se promeni u skladu s Konvencijom SE. Ona je rekla i da je za krivično delo nedozvoljene polne radnje i dalje predviđena samo novčana kazna, što je potpuno nedopustivo, jer mnoga dela koja u stvari predstavljaju silovanje potpadaju pod nedozvoljene polne radnje.
- Tražili smo od MUP da se donese poseban protokol o postupanju sa žrtvama silovanja - kaže Macanovićeva.