Tehnologija i komunikacija su važne, ali one ne mogu da zamene međuljudske odnose, kaže generalni sekretar Saveta Evrope

BEOGRAD - Generalni sekretar Saveta Evrope Torbjorn Jagland izjavio je danas u Beogradu da bez slobode izražavanja nema demokratije i digitalno doba nije ništa promenilo, osim što internet nudi nove mogućnosti da se političari na vlasti pozovu na još veću odgovornost.

"Bez slobode izražavanja nema demokratije i razvoj svakog demokratskog društva zavisi od poštovanja tog fundamentalnog prava", rekao je Jagland, otvarajući konferenciju "Sloboda izražavanja i demokratija u digitalnoj eri - mogućnosti, prava odgovornosti". On je naveo i da je zabrinut za bezbednost novinara i blogera u svetu i podsetio na nedavno ubistvo francuskih novinara u Maliju.

"Moram da priznam da tu kaskamo i moramo da nađemo lek što pre i što hitnije uspostavimo standarde u toj oblasti", istakao je Jagland.

On je rekao i da pored toga što digitalno doba omogućuje da se što više ljudi poveže, za šta imamo primer "tviter" i "fejsbuk" revolucije u Moldaviji i Egiptu, ali je ukazao da je potrebno da se "brani privatnost zaštite podataka u digitalnom dobu".

"Zabrinut sam i zbog nadzora elektronske komunikacije u ime zaštite nacionalne bezbednosti, jer to može da vodi uništvanju demokratije", rekao je generalni sekretar SE povodom saznanja da su SAD i druge velike zemlje nadzirale mejlove i telefone građana i političara širom sveta. Prema njegovim rečima, mora da se napravi balans između zaštite nacionalne bezbednosti i demokratije i ljudskih prava. "Kategorično sam za to da se nikada ne smeju davati ustupci kada je reč o zaštiti ljudskih prava", naglasio je Jagland.

U tom smislu, on je rekao da pojedinci moraju da razmenjuju mišljenja "bilo da se bore na trgu, virtuelnom svetu ili negde drugde". "Govor mržnje utiče na bezbednost i stabilnost društva i Balkan je u tom pogledu imao iskustvo", rekao je Jagland i dodao da sloboda izražavanja nema zamenu.

On je rekao da su važne tehnologije i komunikacije, ali da one ne mogu da zamene međuljudske odnose. "Ja sam iz Norveške i odnosi naše dve zemlje uspostavljeni su tokom Drugog svetskog rata kad su zarobljenici Srbije dovedeni u Norvešku da grade puteve za naciste. Te puteve su Norvežani nazvali krvavim putevima, jer su izgrađeni krvlju mnogih Srba", rekao je Jagland. On je poručio da mostovi koji su tada izgrađeni, danas čvrsto stoje.

U Beogradu se održava međunarodna konferencija o medijima "Sloboda izražavanja i demokratija u digitalnoj eri - mogućnosti, prava, odgovornosti", na kojoj ministri država članica Saveta Evrope (SE) razgovaraju o unapređenju zaštite slobode izražavanja u Evropi. Konferenciju ministara zaduženih za medije i informaciono društvo iz 47 zemalja članica SE otvoriće premijer Srbije Ivica Dačić i generalni sekretar SE Torbjorn Jagland.

Na dvodnevnom skupu će govoriti i komesar za ljudska prava SE Nils Muižnieks, specijalni izveštač za promociju i zaštitu slobode mišljenja UN Frank La Ru, predstavnica OEBS za slobodu medija Dunja Mijatović i generalni direktor Evropske radiodifuzne korporacije Ingrid Deltenr la Ru.Učesnici skupa, koji organizuju SE i Ministarstvo kulture i informisanja, razmatraće mogućnosti i prepreke slobodi izražavanja i drugih osnovnih prava i sloboda u svetlu izazova koje postavlja Internet, kao i o ulozi suštinskih medijskih standarda u demokratskim društvima u digitalnom dobu.

Biće reči i o uznemiravanju, lišavanju slobode i ubistvima novinara, kao i o podsticajima na nasilje i mržnju, naročito na internetu, kao zajedničkim problemima u svim delovima Evrope. Konferencija će se baviti i razvojem internet standarda i praktičnih mera protiv ovih pojava u tesnoj saradnji sa državama članicama.

Biće razmatrano i da li javni medijski servisi mogu preuzeti ulogu pokretačke snage inovacija i kreativnosti u digitalnom okruženju i kako medijski konglomerati utiču na proces formiranja javnog mnjenja. Među temama konferencije naći će se i samoregulacija medija, medijska koncentracija i zaštita transparentnosti medijskog vlasništva, kao i kako putem medija i civilnog društva promovisati integraciju i aktivno učešće u civilnom društvu u digitalnoj eri i način promovisanja etičkih standarda u onlajn novinarstvu.

http://www.youtube.com/watch?v=OYyeOSXyA24