LAKŠI PUT: 9 odsto studenata ispite polaže uz pomoć bubice!
BEOGRAD - Većina studenata nikada nije koristila "bubicu" na ispitu, uglavnom zato što se iz straha ne usuđuju na takav korak, ali ima i onih koji ovakvo "pomagalo" koriste na svakom ispitu, pokazalo je istraživanje.
Rezultati su pokazali da većina anketiranih, odnosno njih 55% nije nijednom koristila bubicu, 19% anketiranih je odgovorilo da na fakultetu imaju ometače bubica i da iste ne funkcionišu, 17% anketiranih je samo jednom koristilo bubicu (verovatno neuspešno) pa posle toga nisu nijednom, dok 9% ispitanika tvrdi da bubicu koristi na svakom ispitu, pokazuje anketa.
O ovoj temi svoje mišljenje dali su beogradski i novosadski studenti.
Nemanja, student Ekonomskog fakulteta u Novom Sadu kaže:
„Iskreno, nikad do sad nisam koristio bubicu na ispitu, iako one mogu na svakom ćošku da se nabave. Smatram da nije ispravno koristiti ih, na kratke staze može izgledati super, ali kada pogledate na duže staze, možete izaći sa fakulteta bez ikakvog znanja.“
Marko, student na Beogradskom univerzitetu je rekao:
„Po meni je to skroz ok. Zašto bih se mučio da učim nepotrebne predmete, kad kolega može da mi diktira i da opušteno to položim. Treba samo voditi računa kako se ona koristi, da te profesori ne „provale“.“
Opšti trend polaganja ispita putem „lakše metode“ nije zaobišao ni studente određenih medicinskih fakulteta. Postavlja se pitanje, ako studenti dođu tim putem do diplome, na koji način će da leče pacijente i pomognu drugima ako ništa nisu naučili u školi?
Moralna obaveza koju imamo jeste da se zapitamo da li je to stvarno ispravno ili korisno?
Studenti koji su već koristili bubice, imaju razrađene taktike pomoću kojih mogu neometano da prepisuju. Neki od njih kažu:
„Najbolje je da ukoliko sediš u učionici, sedneš do zida i bubicu staviš u levo uvo, nema šanse da te provale.“
Ukoliko je rigoroznija kontrola u amfiteatru ili u učionici, imaju i za to rešenje:
„Ako ne možeš pročitati pitanja, najbolje bi bilo da se dogovoriš sa onim koji ti govori da on redom čita poglavlja, kucneš po mikrofonu kad dođe do tvog pitanja, potom on krene da čita.“
Kako ima više studenata, svake godine se pojavljuje još više onih koji iznamljuju bubice i opremu pogodnu za prepisivanje ispita. Kada šetate gradom obratite pažnju na oglase koji se nalaze po banderama, na mnogima ćete naći one koji prodaju bubice. Postoje čak i sajtovi koji se bave ovim poslom. Cene variraju, u proseku se mogu naći po ceni od 25 evra po iznajmljivanju za 1 dan. Negde cena dostiže i do 40 evra.
U telefonskom pozivu, na pitanjem "koliko ima bubica jer bi nas više izašlo na isti ispit", jedan od „rent-era“ bubica brzo je odgovorio:
„Imam 6 bubica, od toga su 2 slobodne, a ostatak će biti do petka.“
Korisnici bubica, odnosno „opreme“ za polaganje ispita često izjavljuju da im je svejedno na koji način završe fakultet, diploma je diploma a ionako nema posla. A kad nađu posao?
Možda im i tad neko bude šaptao na bubicu kako da rade.
"MI NEĆEMO KAO AMERIKANCI DA UPADAMO NA UNIVERZITETE!" Vučić: Jedino mi je žao studenata koji žele da uče! (VIDEO)