ALARM: Pacijenti umiru zbog zaraze,a Slavica ćuti!
Iako je ministarka zdravlja Slavica Đukić Dejanović pre četiri meseca obećala da u srpskim bolnicama pacijenti više neće umirati zbog nehigijenskih uslova, pre nekoliko dana - po drugi put ove godine - proglašena je epidemija klostridije u Opštoj bolnici u Užicu.
U ovoj bolnici se trenutno za život bori pacijentkinja koja je zaražena bakterijom od koje je u toku prošle godine umrlo 30 ljudi, a kojom je zaraženo na hiljade. Do pojave bakterije ubice dovodi nehigijena, a ove godine harala je u bolnicama u Čačku, Leskovcu, Pirotu, Pančevu, Kruševcu, Šapcu i u Kliničkom centru Srbije!
Uprkos tome, Ministarstvo zdravlja ništa nije učinilo da se spreče intrahospitalne bolesti, koje su očito uzele maha u bolnicama širom Srbije, i to zbog skandalozno loših uslova i nemara medicinskog osoblja. Sve se završilo na Dejanovićkinom obećanju i upozorenju da je potreban stalan „oprez i strogo pridržavanje antiepidemijskih mera, te da ne sme biti propusta“.
Veliki problem
Da propusta ima, upozorila je i prva dama Srbije Dragica Nikolić kad je, obilazeći bolnice u okviru svog humanitarnog rada, saznala da u nekim bolnicama zbog vrlo loših uslova novorođenčad umire usled intrahospitalnih bakterijskih infekcija.
- Najugroženija porodilišta, gde se rađa najviše dece, jesu u Čačku, Vranju i Kragujevcu - rekla je tada Nikolićka.
Dejanovićka je ranije izjavila da su bolničke infekcije veliki problem savremene medicine, međutim, predsednik Novog sindikata Kliničkog centra Srbije Živorad Mrkić smatra da savremena medicina zna kako da se nosi sa intrahospitalnim bolestima, ali da ministarstvo onemogućava zapošljavanje dovljnog broja nemedicinskog osoblja.
- Ministarstvo pravi probleme kad treba da zaposlimo nemedicinsko osoblje jer mora da da saglasnost kad treba da primimo, na primer, spremača. Takva osoba mora da bude edukovana - od toga šta podrazumeva kompletna higijena do toga na koji način treba da upotrebljava higijenska sredstva. To naročito važi za spremačice koje rade u operacionim salama i šok sobama, upravo da se ne bi dešavali ovakvi slučajevi - kaže Mrkić. On naglašava da je jedan od ključnih problema i to što nema dovoljno medicinskih sestara u mnogim bolnicama.
- U nekim bolnicama fali i po nekoliko stotina medicinskih sestara i zbog manjka kadra je teško ostvariti neophodan nivo nege - kaže Mrkić i dodaje:
Nema sredstava
- Pođimo od toga da na nekim odeljenjima u noćnoj smeni radi po jedna sestra na 32 pacijenta i da ne može da stigne svima ni temperaturu da izmeri - priča Mrkić i dodaje da je neadekvatan i komplikovan sistem javne nabavke i da neke bolnice nemaju dovoljno dezinfekcionih sredstava.
Do zaključenja broja Dejanovićka nije odgovarala na pozive i poruke novinara Kurira.
"ONI ŽELE SRBIJU NA KOLENIMA" Predsednik Vučić o takozvanoj "Vojvođanskoj platformi": Moramo da se suprotstavimo znanjem, snagom i odlaskom u narod