Strukovna udruženja i industrija informacionih tehnologija smatraju da će zbog novog nameta za privredu najdeblji kraj izvući desetine hiljada zaposlenih i građani koji koriste njihove usluge

BEOGRAD - Što je mnogo, mnogo je.
Uvođenje muzičkog dinara zanatlijama i moguće povećanje za malu privredu, kablovske operatere i IT industriju moglo bi naterati mnoge firme da stave ključ u bravu, a najdeblji kraj izvući će desetine hiljada zaposlenih i građani koji koriste njihove usluge.

Gde će završiti novac

Strukovna udruženja i IT industrija smatraju da su sve ovo moguće posledice izmena Zakona o autorskom pravu i srodnim pravima, koje je pripremio Zavod za intelektualnu svojinu. Žarko Šakić, predstavnik Udruženja poslodavaca Srbije, kaže da država hoće da namakne pare za najskuplji državni aparat u Evropi, od čak 700.000 činovnika.

- To rade kroz razne parafiskalne namete, kao što je muzički dinar, kojima uzimaju novac od ono malo privrede koja radi. Ne tražimo da se to ne plaća jer ljudi žive od toga, ali hoćemo da znamo gde završi novac koji naplate te tri kolektivne organizacije, OFPS, PI i SOKOJ i koliko ostane njima - ističe Šakić. On tvrdi da nema šanse da izmene zakona neće značiti povećanje muzičkog dinara.

Predvidivost u poslovanju

U Poslovnom udruženju kablovskih operatera Srbije (PUKOS) kažu da im sada muzički dinar odnese između šest i osam odsto prihoda, što je mnogo više u odnosu na druge države. Andrija Bednarik, predsednik Upravnog odbora PUKOS, kaže da se plaše mogućnosti da im se davanja povećaju jer svako novo udruženje autora ima pravo da traži da im plate naknadu.

- Da li će nam se sutra javiti modni kreatori ili arhitekte? Želimo predvidivost u poslovanju, a to bismo dobili jedinstvenom naknadom za sve autore - navodi on, i dodaje da su njihove zahteve podržali i drugi operateri. Vladimir Marić iz ZIS potvrdio je da izmene Zakona omogućavaju da se muzički dinar uvede i na mobilne telefone i računare, ali da sve zavisi od odluke Vlade Srbije.

(E. K.)