Fiskalni savet smatra da planirani budžet za 2014. nije odgovarajući i da su neophodne dodatne uštede

BEOGRAD - Crno nam se piše.
- Mere štednje koje je donela Vlada Srbije nisu dovele do smanjenja budžetskog deficita jer se sve što je ušteđeno odlilo na rešavanje problema javnih preduzeća i banaka. Ukoliko se s praksom subvencionisanja javnih preduzeća i banaka ne prestane, budžetski deficit će u 2014. godini, i pored uvođenja solidarnog poreza na zarade više od 60.000 dinara i povećanje PDV sa osam na 10 odsto, da poraste umesto da se smanji.

Ovo je juče rekao predsednik Fiskalnog saveta Pavle Petrović i dodao da Fiskalni savet smatra da planirani budžet za 2014. nije odgovarajući i da su neophodne dodatne uštede.

- Planirani konsolidovani deficit u 2014. godini od 7,1 odsto bruto društvenog proizvoda (BDP) previsok je, a još nema jasnog plana za rešavanje problema najvećih domaćih gubitaša, kao što je, recimo, „Srbijagas“, koji je dužan više od milijardu evra. Javna preduzeća i banke će u 2014. koštati budžet oko 560 miliona evra - rekao je Petrović i naglasio da se strukturne reforme, poput penzijske, moraju doneti u što kraćem roku.

- Nema svrhe smanjivati zarade i penzije i povećavati porez ako su te uštede unapred potrošene na „Srbijagas“, „Železaru“, propale banke, „Galeniku“... - istakao je Petrović i napomenuo da će na kraju 2013. javni dug dostići 64 odsto BDP, kao i da će nastaviti da raste i da će u narednim godinama premašiti 70 odsto, što je vrlo opasno.
Prema njegovim rečima, smanjenje javnog duga nije moguće pre 2017. godine i to samo ako se deficit smanji na oko dva odsto BDP.

(S. T.)