Koliko košta zapošljavanje: Potraga za poslom skup sport
BEOGRAD - Potraga za poslom je ozbiljan posao koji, dok ne dođe zarada, donosi trošak. Osim za osnovne životne troškove, novac je potreban za plaćanje interneta, prevoza i, što najviše košta, za sticanje dodatnih znanja i veština pohađanjem raznih kurseva.
Put do posla u Srbiji za mnoge dugo traje, a neretko i mnogo košta. Pored osnovnih životnih troškova, aktivna potraga za radnim mestom podrazumeva i novac za internet kako bi se stalno pratili oglasi poslodavaca, zatim prevoz, ali i dodatna znanja i veštine koji se stiču pohađanjem različitih kurseva. Među njima ima besplatnih, ali i onih koji staju po nekoliko desetina hiljada dinara.
Nezaposleni šumarski inženjer Jovo Lazarević približava se tridesetoj pod roditeljskim krovom, ali ne gubi nadu da će do radnog mesta uskoro doći. Iskustvo mu govori da je potraga za poslom - ozbiljan posao, koji dok ne dođe zarada donosi trošak.
"Potrebno je platiti internet, ne mogu očekivati da mi roditelji plaćaju. Potrebno je usavršiti se, neki bolji kurs engleskog, eventualno neki kurs kompjuterskog programa", objašnjava Lazarević.
Preko interneta, posao najčešće traže mladi između 20 i 35 godina. Njima nedostaje radnog iskustva, a da bi obogatili radnu biografiju kako bi je poslodavcima učinili privlačnijom, neretko moraju dodatno da plate.
Elena Eredeljanović sa sajta za zapošljavanje "Infostud" napominje da će na konkursu bolje proći oni koji imaju takozvane meke veštine, tj. veštine komunikacije i pregovaranja.
"Ako se mladi dodatno obrazuju, za takva zanimanja, odnosno kroz takve kurseve, naravno cene tih kurseva variraju od 5.000 din pa naviše", kaže Erdeljanovićeva.
Bez posla i bez novca, na radno mesto čekaju u proseku dve godine. Obuka za aktivno traženje zaposlenja koju organizuje Nacionalna služba za zapošljavanje daje rezultate, ali za manje od petine polaznika.
"Nacionalna služba s tim u vezi organizuje obuke koje podstiču i pospešuju znanja i posebne veštine, nažalost, ne u dovoljnom broju i ne za sve nezaposlene", objašnjava Tanja Bjelobrk iz Nacionalne službe za zapošljavanje.
Sve zastupljenije i u Srbiji, privatne agencije sa državnom licencom svoje usluge naplaćuju, ali od poslodavaca. Njihovi klijenti, firme, plaćaju stručno usavršavanje kandidata.
Aleksandar Hanginama iz Agencije za zapošljavanje kaže da ima oko 4.500 on-lajn treninga, a pored toga organizuju se i treninzi uživo. Različiti su za svaku industriju, posebno za neke discipline gde ljudi treba posebno da se edukuju.
Nezaposleni se mogu okušati na sajmovima zapošljavanja, gde besplatne stručne savete daje i Nacionalna služba za zapošljavanja.
PONOSAN SAM NA SRBIJU KOJU NIKO NE MOŽE DA ZAUSTAVI: Vučić se oglasio iz Zemun Polja - Dve firme htele da odustanu od radova zbog hajke, ali sam ih vratio!