PROTEST PROSVETARA: Bez prvog časa u utorak
BEOGRAD - Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije organizovaće u utorak, 10. decembra jednočasovni štrajk upozorenja kako bi upozorili javnost i poslanike u republičkom parlamentu, gde je u toku rasprava o budžetu za 2014. godinu, na sve lošiji materijalni položaj prosvetnih radnika.
Toga dana u školama članicama Unije neće biti održan prvi čas u prepodnevnoj i popodnevnoj smeni, rekao je predsednik Unije Dragan Matijević i naveo da je u ovom sindikatu oko 600 škola i 30.000 članova.
Plata u prosveti je, kako je Matijević rekao na konferenciji za novinare, oko 42.000 dinara, za 2,1 odsto manja od republičkog proseka iako je ovo najobrazovanija branša - 70 odsto ljudi ima završen fakultet.
On smatra da su licemerne izjave zvaničnika u kojima tvrde da je obrazovanje investicija, a pri tome se izdvajanja za prosvetu iz godine u godinu realno smanjuju.
Čelnici Unije smatraju da novca ima, ali da nije dobro raspoređen i traže preraspodelu i veća izdvajanja za prosvetu kao i formiranje platnih razreda, kao i da odnos najniže i najveće plate bude 1:3.
Tako je, kako je rečeno na konferenciji, na poziciji Ministarstva prosvete za sudske takse planirano 134 miliona dinara, a za stručno usavršavanje 163 miliona, iako je to u nadležnosti lokalne samouprave. Ranije je za tu namenu bilo opredeljno 7,5 miliona dinara, rečeno je na konferenciji.
Unija negoduje i što su za decu zaposlenih u Ministarstvu prosvete obezbeđeni pokloni za Novu godinu pojedinačne vrednosti od 8.500 dinara, za šta je, kako navode, potrošeno više od milion dinara.
"S obzirom da i ostali zaposleni u prosveti imaju malu decu, za njih će poklona biti samo ukoliko ih kupe njihovi roditelji", rekao je potpredsednik Unije Miodrag Jevtić.
On tvrdi da je u "Ministarstvu prosvete ispletena gusta mreža za prikupljanje i trošenje sredstava iz različitih fondova", koja završavaju kao honorari autora projekata.
Ministarstvo je poslednjih godina na "razvojne" projekte potrošilo oko 130 miliona evra, rekao je Jevtić smatrajući da se radi o neoperativnim i neprimenljivim projektima.
Kao najnoviji primer on je naveo projektni model "Razvionica" u okviru koga za trenere za obuku 13.000 nastavnika treba platiti 3,6 miliona evra.
Konferenciji je prisustvovao i direktor Republičkog centra za talente Aleksandar Toković koji je ukazao na nebrigu države o talentovanoj deci i ustanovi ciji je osnivač.
Zaposleni u centru, ustanovi koja se bavi podsticanjem i uvođenjem talentovane dece u proces naučno-istraživačkog stvaralaštva, nisu dobili platu 30 meseci, rekao je Toković.
On je istakao je za 2013. godinu ustanovi odobreno samo milion dinara, a potraživanje je trenutno oko 7,5 miliona.
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega