Predviđeno je i da žena koja namerno prekine trudnoću, a koja nije imala overenu zdravstvenu knjižicu, izgubi pravo na besplatno lečenje

BEOGRAD - Prema novom Zakonu o zdravstvenoj zaštiti, deca, trudnice i porodilje uvek imaju pravo na besplatno lečenje. Međutim, predviđevno je i da žena koja namerno prekine trudnoću, a koja nije imala overenu zdravstvenu knjižicu, izgubi pravo na besplatno lečenje.

Lekari specijalisti i dalje će dostavljati podatke Fondu za zdravstveno osiguranje o broju prekinutih trudnoća i mrtvorođenoj deci, ali će biti potrebni još neki podaci o pacijentkinji.

Iako je Zakon usvojen, on nije precizirao koje će sve podatke ginekolozi dostavljati Fondu o pacijentkinjama koje su namerno prekinule trudnoću, a koje nemaju overenu knjižicu.

Ne zna se ni da li će još neko, osim Fonda, imati uvid u te podatke, a ni lekarima nije objašnjeno koje informacije treba da prosleđuju.

Vršilac dužnosti direktora GAK "Narodni front" Snežana Rakić kaže da je ta klinika slala Fondu podatke svakog meseca, ali oni nisu sadržali lične podatke žena koje su prekinule trudnoću, već samo broj izvršenih abortusa na klinici.

"Mislim da je sporna odredba novog zakona, jer zadire u privatnost žena. Takođe, ne znamo ni u kom obliku će se slati ti podaci. Pretpostavljam u vidu formulara koji lekar mora da popuni, ali još uvek ništa ne znamo", kaže Rakićeva.

Prema njenim rečima, sporan je i način kontrole lekara. Dodatnu zabunu donele su i spekulacije da se planira uvođenje posebnog registra za žene koje su abortirale.

Predsednik Odbora za zdravstvo Dušan Milisavljević je protiv registra i smatra da se na taj način zadire u privatnost žene i njena prava. "Smatram da tu ipak treba da budemo vrlo pažljivi, osetljivi, jer to su ipak informacije koje su lične i ja ne znam zašto Republičkom fondu treba takav registar", kaže Milisavljević.

Nema osnova za registar

I Fond i poverenik za dostupnost informacija demantuju da je planirano formiranje registra koji bi sadržao podatke o ženama koje su abortirale.

Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić kaže da se registri u Zakonu ne spominju, niti za tako nešto ima osnova.

"Bilo kakvo formiranje registara, posebnih baza podataka, ne dolazi u obzir. Bilo bi potpuno i očigledno nezakonito, i naravno da bi poverenik zabranio. Ali ponavljam, nema je ni u zakonu", ističe Šabić.

Koje će podatke o pacijentkinjama tražiti, Fond će odlučiti posle razgovara sa poverenikom. "Ja sam danas apelovao na to da taj način prikupljanja bude takav da su podaci dostupni najminimalnijem krugu lica", kaže Šabić.

Veliki broj abortusa se obavi na privatnim klinikama, jer mnoge žene to rade u tajnosti, ali informacije o tim intervencijama moraće da dostave i privatne klinike.

http://www.youtube.com/watch?v=lB2JxcHRV-c