Muzički dinar nije zahtev za ulazak u EU!
BEOGRAD - Globa za privredu.
Industrija informacionih tehnologija (IT) ne zna gde će ići novac koji na ime muzičkog dinara daje kolektivnim organizacijama. Sad na nama zarađuju kao država jer je i carina na IT opremu jedan odsto - kaže Veselin Jevrosimović, vlasnik „Komtrejda“.
On je na jučerašnjoj javnoj raspravi u prostorijama „Privredne komore Srbije“ rekao da nije jasno zašto se na brzinu donose ove izmene.
- Nije tačno da su ovo zahtevi za ulazak u EU i u Svetsku trgovinsku organizaciju, kao što tvrdi Zavod za intelektualnu svojinu. Ne mogu određivati naknadu koja nije u skladu s našim BDP - naveo je on.
Jelena Jovanović, sekretar Udruženja za informatiku PKS, ističe da su se svi saglasili da bi trebalo da se plaća ova naknada.
- Moguće da je muzički dinar koji sad plaća IT industrija mali, ali je previše da dostigne devet miliona evra, koliko bi mogao da bude posle predloženih izmena pomenutog zakona - navela je ona.
Za kabl-operatere, emitere, hotelijere, kao i za IT industriju, kako je rekla, sporan je način naplate, ukidanje maksimalnog iznosa naknade jer se ne zna kolika će ona biti, što unosi neizvesnost u poslovanje.
Ako se pak lista uređaja na koje se plaća muzički dinar proširi na mobilne i laptopove, a da postoji mogućnost za to, IT industrija će morati da plati oko devet miliona evra.
(V. S.)
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega