Srpska dijaspora šalje 5 milijardi dolara u Srbiju godišnje, što je 15% od bruto domaćeg proizvoda, stoga je humanitarna organizacija iz Kanade veoma zabrinuta radom Kancelarije za saradnju sa dijasporom

Organizacija 28. Jun je veoma zabrinuta usled, kako tvrde, ozbiljnih neregularnosti koje su pratile konkurs za organizacije iz dijaspore od strane Kancelarije za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu.

- Konkurs je bio objavljen samo 4 dana pre isteka roka za podnošenje predloga.

- Krajnji rok za podnošenje predloga bio je u nedelju 26. oktobra, koji pada na vikend, kada je Kancelarija zatvorena. To znači da ako je neko želeo poslednji dan konkursa da dostavi predlog, to nije bilo moguće. Kada smo pitali Kancelariju u vezi sa našim nedoumicama oko datum predaje, oni su odgovorili da je poslednji dan za predaju zapravo ponedeljak 28. oktobar, što je po njihovom mišljenju potpuno "logično" ukoliko rok za predaju pada na neradan dan.

- Prema propisanim pravilima za kvalifikaciju za konkurs (koja su bila obrisana sa sajta Kancelarije, ali mi smo ih sačuvali i biće prikazana u nastavku) organizacija je morala da poseduje registraciju koja je morala biti prevedena na srpski jezik,napisana ćiriličnim pismom i sertifikovana od strane državne vlasti zemlje u kojoj je organizacija registrovana.

- Predviđeni projekat mora biti završen do 27.4.2014. i trajati najviše 6 meseci, ali projekti kojima je dodelje novac nisu bili poznati do polovine decembra, a osvojeni novac neće biti poslat do kraja decembra. Ovo smanjuje dužinu projekta za 2 meseca, odnosno 1/3 projekta od dozvoljene dužine. Ovo remeti sve predloge projekta s obzirom da je, prema pravilima konkursa, projekat sastavljen od nedeljnih planova, koji zbog zakašnjenja od strane Kancelarije ne mogu biti realizovani.

- Kada su nasi članovi zvali Kancelariju, kako bi se informisali o položaju i kotiranju projekta kao i o tome da li su druge organizacije predale potrebnu dokumentaciju, rekli su nam da smo "dosadni" i da "Srbija nije Afrika" i da će se pravila poštovati.U jednom trenutku jednom od naših članova je rečeno da će završiti u zatvoru ukoliko zloupotrebimo virtuelna novčana sredstva koja nikada nismo ni primili.

- Posle objavljivanja koji su projekti dobili novac, Kancelarija za dijasporu je odbila da javno prikaže navodno regularno dokumentaciju organizacija kojima je novac dodeljen. Projekat 28.Juna nije dobio novac, a jedini odgovor Kancelarije bio je da je naš projekat "prezahtevan".

"Vodeći se ovim činjenicama, verujemo da je konkurs bio namešten od samog početka. Kratkoročna obaveštenja u kombinaciji sa netačnim kranjim rokom, su precizno osmišljena kako bi zavarala ljude i više su nego očigledni pokazatelji neregularnosti konkursa kao i diskutabilnog rada Kancelarije i njenih vodećih ljudi. Potrebnu dokumentaciju je skoro nemoguće pribaviti za tako kratak period, a organizacija 28.jun je izvela niz "čuda" kako bi priložila sve što je potrebno na vreme. Drugi aspekti konkursa, vremenske nedoslednosti koju smo već pominjali, kao i ratoborno ponašanje članova Kancelarije, ukazuju na to da je konkurs samo paravan su za zloupotrebu državnih sredstava. Organizacije koje su dobile novac su pretežno iz Srbije ( iako je ovaj konkurs za organizacije iz dijaspore) a drugi učesnici iz dijaspore su bile sumnjive organizacije. Projekat kome je odobreno najviše sredstava je Udruženje"Moraca Rozafa" Skadar, koje je srpska organizacija zasnovana u Albaniji. Smatramo da je krajnje nemoguće da je albanska vlada sertifikovala ćirilični prevod njihove registracije u roku od 4 dana", piše na sajtu organizacije 28. jun.
organizacija-28.jun.jpg
Foto: Printscreen



Zašto Srbe treba da zabrinjava poslovanje ove Kancelarije?

Srpska dijaspora šalje 5 milijardi dolara u Srbiju godišnje, sto je 15% od bruto domaćeg proizvoda. Imati korumpiranu Kancelariju određenu za saradnju sa 5 miliona Srba koji žive van Srbije je krajnje opasno i ne samo sto unistava veze izmedju njih već dovodi do odustajanja i nepoverenja kod Srba iz dijaspore koji su spremni da pomognu i investiraju u rodnu zemlju. Ako jedna organizacija prođe kroz sve neophodne korake kako bi dobila potrebnu dokumentaciju za učešće, onda ista pravila treba da važe za sve učesnike konkursa. Nekorumpirani državni organ koji saradjuje sa dijasporom je prvi i osnovni zahtev za izgradnju poverenja kako bi doveo do ekonomske pomoći i investicija neophodnih Srbiji.

Sledeći korak je zamrzavanje sredstava namenjenih za konkurs, dok se ne ispita regularnost konkursa i takođe da dokumentacija organizacija kojima je dodeljen novac bude dostupna javnosti, kako bi se utvrdila validnost. Ukoliko Kancelarija za dijasporu i saradnju sa Srbima ne pristane na ovo i nastavi sa svojom korupcijom, 28.Jun će preduzeti sve potrebne korake kako bi osigurali smenu ovog kancerogenog rukovodstva.