SRBIJA: Oko 55 odsto mladih veruje da Bog postoji, a malo veruju institucijama!
BEOGRAD - Studentima u Srbiji najvažniji su porodica, prijatelji i obrazovanje, gotovo polovini važno je i slobodno vreme, isto toliko njih smatra da je važna i religija, politika ih ne zanima, a institucijama i dalje malo veruju
Međutim, porodica, prijatelji i obrazovanje su, ipak, najvažniji gotovo svim studentima.
U vreme dominacije ateizma u bivšoj Jugoslaviji studenti su bili najnereligiozniji segment jugoslovenskog i srpskog društva, što danas nije slučaj, jer 20 odsto smatra da je religija veoma važna, 30 procenata da je važna, a 21 odsto je neodlučno. Za 13 procenata religija je potpuno nevažna.
Oko 55 odsto mladih veruje da Bog postoji, nije sigurno u to njih 11 odsto, 25 odsto kaže da postoji neka vrsta duha ili životne sile. Oko devet procenata misli da Bog ne postoji, kao ni duh ili životna sila.
- U istraživanju ima i takvih primera da neko kaže da je ateista, ali navodi da po tradiciji pripada određenoj konfesiji - istakao je Blagojević.
Istraživanje o religioznim, moralnim i socijalno-političkim vrednostima pokazalo je da studenti, kao i u ranijim anketama, malo veruju institucijama.
- Studenti su možda najkritičniji deo društva - ocenio je Blagojević i naveo da od svih institucija najviše veruju crkvi, pre svega, SPC i vojsci, a zatim školama i fakultetima.
Svim ostalim institucijama malo veruju, pa tako veoma mali broj njih ima potpuno poverenje u pravosuđe (oko tri odsto), policiju (oko četiri procenta), političke partije (dva odsto), medije, sindikate.
Zanemarljivo malo poverenja imaju i u vladu i državnu upravu (dva odsto), skupštinu (dva odsto), zdravstvo (tri procenta), krupan biznis (ispod dva odsto), domaće nevladine organizacije (manje od jednog procenta).
U NATO uopšte ne veruje 50 odsto studenata, u EU i UN po 34 odsto, u Rusiju 19 odsto. Gotovo 60 odsto njih želi i vidi Srbiju u EU, a 42 odsto je protiv članstva.
Kao razloge za prihvatanje EU navode da će moći da putuju (71 odsto), da rade i da studiraju (64 odsto), da više zarade iako će morati više da rade (52 odsto).
Razlog nepoverenja u institucije leži u dugogodišnjoj krizi i odsustvu reformi koje svaka institucija za promenom vlasti počinje ispočetka.
Istraživanjem je obuhvaćeno 1.056 studenata državnih i jednog broja privatnih fakulteta, rađeno je tokom maja 2013. godine u partnerstvu sa Konrad Adenauer fondacijom i Centrom za evropske studije u Briselu, a prema rečima rukovodioca Centra Blagojevića, za 50 odsto mladih danas je važna religija.
VUČIĆ RAME UZ RAME SA SVETSKIM LIDERIMA: Predsednik na Samitu Evropske političke zajednice o ozbiljnim izazovima i sukobima sa kojima se suočava ceo svet (FOTO)