Čak 23,4 odsto građana čeka na posao duže od sedam godina, a 17 odsto četiri do šest godina

BEOGRAD - Pad nezaposlenosti u Srbiji na 20,1 odsto u oktobru velikim delom uzrokovan je sezonskim faktorom, odnosno povećanjem broja zaposlenih na sezonskim poslovima, pre svega, u poljoprivredi, ali i građevinarstvu, izjavio je danas saradnik Instituta za tržišna istraživanja (IZIT) Saša Đogović.

U aprilskim podacima videće se realnija slika o broju nezaposlenih, istakao je Đogović na konferenciji za novinare i dodao da se ne očekuje dalje popravljanje situacije u pogledu nezaposlenosti već "blaži negativan iskorak".

Prema njegovim rečima, na pad broja nezaposlenih uticale su i investicije, ali najvećim delom sezonski faktor jer je pomak veliki - sa 24,1 odsto u aprilu 2013. godine na 20,1 odsto u oktobru.

Đogović je naveo da je i dalje negativno što je visoka stopa nezaposlenih koji duže vreme čekaju na posao - 23,4 odsto čeka duže od sedam godina, a 17 odsto četiri do šest godina.

Ti podaci govore o lošoj ekonomskoj situaciji kod nas i preko potrebnom procesu reindustrijalizacije i reformi, a dosta se očekuje od preduzeća u restrukturiranju koja bi mogla da budu "motori" privrednog razvoja, dodao je on.

Reč je o gigantima koji mogu da dovedu nove investitore, kao što su FAP, Fabrika vagona iz Kraljeva, Prva petoletka, a otpuštanje viška zaposlenih u takvim preduzećima otvorilo bi prostor za upošljavanje produktivne radne snage, ocenio je Đogović.
Govoreći o poslovnom ambijentu u Srbiji, on je naglasio da se sem verbalnih najava i signala ne može govoriti o praktičnim koracima ka unapređivanju uslova poslovanja.

Najavljeni su novi zakoni o radu, privatizaciji, stečaju, neki od njih su usvojeni na vladi i treba da ih usvoji parlament, ali imajući u vidu sve češće najave o vanrednim parlamentarnim izborima ostaje da se vidi da li će zakoni ostati "mrtvo slovo na papiru", rekao je Đogović.

On je ocenio da su investitori u fazi iščekivanja zakona i buduće politike vlade, i da će na osnovu toga donositi poslovne odluke vezano za srpsko tržište.