Od 86 papira za porodiljsko bolovanje, ispostavlja se da je svega četiri neophodno da bi se dokazalo pravo na postojanje ove naknade", rekla je Jovanović i dodala da je neophodno da resorno Ministarstvo oslobodi buduće majke nepotrebne birokratske zavrzlame

BEOGRAD - Pojednostavljenjem procedure za naknadu za porodiljsko odsustvo, omogućile bi se uštede privredi od 3, 5 miliona evra, kaže za izvršna direktorka NALED-a Violeta Jovanović.

Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj (NALED) ne prestaje da se zalaže za pojednostavljenje komplikovane administrativne procedure sa kojom su suočavaju porodilje u Srbiji, ali i njihovi poslodavci.

U proteklom periodu, odnosno u proteklih godinu i po dana nije učinjeno ništa kako bi ova procedura bila pojednostavljena da bi buduće majke i njihovi poslodavci ostvarili pravo na naknadu tokom porodiljskog odsustva.

Sada je predviđeno da se za naknadu za porodiljsko bolovanje, kaže Jovanović, predaje 12 grupa dokumenata, odnosno više od 80 papira koje porodilje i njihovi poslodavci nose na šaltere raznih institucija potpuno nepotrebno.

Zahvaljujući inicijativi NALED-a, procedura za isplaćivanje naknade tokom trudničkog bolovanja znatno je pojednostavljena i sada je potrebno podneti četiri umesto, kao što je bilo ranije - 11 dokumenata, pa je važno da se isto učini i za porodilje.

"Od 86 papira za porodiljsko bolovanje, ispostavlja se da je svega četiri neophodno da bi se dokazalo pravo na postojanje ove naknade", rekla je Jovanović i dodala da je neophodno da resorno Ministarstvo oslobodi buduće majke nepotrebne birokratske zavrzlame.

Osim uštede u vremenu, kako je rekla, računica NALED-a pokazala je da bi se pojednostavljenjem procedure uštedelo 3,5 miliona evra privredi.

Ona je kao primer navela da porodilja treba da dostavlja fotokopiju zdravstvene knjižice i zapitala se zašto je to potrebno kada već dostavlja doznake, jer ako je od lekara dobila doznaku to pokazuje da već ima overenu knjižicu.

Kako je rekla, i za poslodavce koji redovno izmiruju svoje obaveze, procedura je komplikovana jer takođe treba da podnesu niz dokumenata.

"Potrebno je malo više dobre volje i osećanje odgovornosti kod državnih službenika da bi se problem rešio", poručila je Janković i dodala da se NALED zalaže i za izmenu Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom.

Tri nevladine organizacije - Srbija u pokretu, Roditelj i Centar za mame pokrenule su zato kampanju "Pravo za mame" u cilju izmene tog zakona .

"Zalažemo se da plata za buduće mame bude isplaćivana direktno iz budžeta, a ne preko poslodavca, jer to bi olakšalo posao svima", rekla je Jovana Ružičić iz organizacije "Centar za mame".

Ona je navela da je trenutna situacija problematična jer nekada sa uplatama kasne poslodavci, a nekad država.

"Majke i deca snose najveće posledice jer nama se redovno javljaju mame koje nisu dobile prve naknade, a troškovi za hranu, pelene i sve što je potrebno su veliki", kazala je Ružičić.

Kampanja "Pravo za mame" zvanično će početi u martu, a cilj je da se do tada mame odvaže da razgovaraju sa poslanicima o tome kako da se prevaziđu problemi, podsetila je ona.

Državna sekretarka u Ministarstvu rada, zapošljavanja i socijalne politike Brankica Janković izjavila je prošle nedelje da bi u toku ove godine trbalo da se pristupi ozbiljnoj izmeni Zakona o finansijskoj podršci porodicama sa decom u okviru koga bi se razgovaralo i o birokratskoj proceduri za porodilje.

"Dogovorili smo se da ove godine, zbog različitih potreba koje su se javili u nekoliko godina primene u praksi, pristupimo ozbiljnoj izmeni Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom".Ona tvrdi da porodilje za ostvarivanje prava na naknadu tokom porodiljskog odsustva ne moraju da predaju brojna dokumenta.

Prema njenim rečima, potrebno je da porodilja donese samo dva papira - doznaku i izvod iz matične knjige rođenih za svoje dete, dok ostala dokumenta, ne toliki broj koliko se kaže, treba da prikupi poslodavac.