Revizor podneo 4 prekršajne prijave protiv PIO fonda
BEOGRAD - Državna revizorska institucija (DRI) podnela je četiri zahteva za pokretanje prekršajnog postupka protiv odgovornih u PIO fondu, među kojima i protiv direktorke Fonda Dragane Kalinović zbog stambenog kreditiranja zaposlenih, izjavio je predsednik DRI, Radoslav Sretenović.
PIO fond je u periodu od 2007. do 2012. godine isplaćivao kredite zaposlenima za stambene potrebe na osnovu svog pravilnika, što nije u skladu sa članom 151. i 171. Zakona o penzijsko invalidskom osiguranju kao ni sa članom 58. Zakona o budžetskom sistemu, objasnio je Sretenović.
Zaposleni u PIO fondu, kako je precizirao, kredite su dobijali po kamatnoj stopi od 0,5 odsto sa rokom isplate od 10 do 30 godina, u zavisnosti od namene kredita. Sretenović je naveo da se dva zahteva odnose na pokretanje prekršanog postupka protiv direktorke PIO fonda Dragane Kalinović. Zahtev za pokretanje prekršajnog postupka takođe je podnet jer je u 2012. godini PIO fond, suprotno odredbama Zakona o platama u državnim organima i javnim službama, doneo odluku o stimulativnom uvećanju plata zaposlenih.
Na osnovu te odluke zaposlenima su uvećane osnovice u odnosu na osnovice za obračun plata koje je utvrdila Vlada Srbije, a rashodi po tom osnovu uvećani su za 856 miliona dinara, kazao je revizor.
Prema njegovim rečima, protiv odgovornog lica u Fondu podnet je i zahtev za pokretanje prekršajnog postupka zbog odobravanja zajmova za nabavku zimnice, ogreva i udžbenika na osnovu odluke direktorke fonda.
Rashodi za dodelu ovih zajmova iznosili su 145 miliona dinara, iako nije utvrđeno pravo zaposlenih na tu vrstu zajma, rekao je Sretenović i dodao da u ovom slučaju nije postupljeno u skladu sa članom 56. Zakona o budžetskom sistemu.
Odgovorni u PIO fondu, među kojima je i direktorka Fonda, za 177 zaposlenih isplatili su plate u iznosu od 151 milion dinara, jer su u 2012. godini doneli četiri pravilnika o izmenama i dopunama pravilnika o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji poslova, objasnio je revizor.
Tim pravilnicima, dodao je on, utvrđena su radna mesta za koja nije predviđen koeficijent na osnovu Uredbe o koeficijentima za obračun i isplatu plata zaposlenih u javnim službama.
DRI je zahteve za pokretanje prekršajnog postupka podnela nadležnim sudovima, a za te prekršaje zakonom su predviđene kazne od 10.000 do dva miliona dinara.
"DO 31. MARTA GRAĐANI ĆE VIDETI NAJŽEŠĆU BORBU PROTIV KORUPCIJE U POSLEDNJIH 24 GODINE" Vučić: Biće posebni mehanizmi, velike promene u narednih 100 dana