Vlasnik „Delte“ omogućio Goranu Perčeviću i Željku Žuniću da preko kredita izvlače novac iz banke. Na ovaj način su banci smanjili vrednost i tako omogućili da je jeftinije kupi Atlas banka u vlasništvu Duška Kneževića

BEOGRAD - Sistematsko uništenje.
- Perčević i Žunić su, uz posredovanje Miškovića, dobijali kredite od ove banke, ali ih u dogovoru s njim nisu vraćali, pa je banka otišla pod stečaj.

Ovo za Kurir otkriva dobro obavešteni izvor upoznat sa celim slučajem, a kako saznajemo, Miroslav Mišković, vlasnik „Delta holdinga“, Goran Perčević, gazda „Interkomerca“, i Željko Žunić, vlasnik „Beohemije“, preko kredita su izvlačili novac iz Univerzal banke kako bi joj smanjili vrednost i omogućili da je tako jeftinije kupi Atlas banka Duška Kneževića!

Prikriva muvanje

Podsetimo, Mišković je vlasnik Univerzal banke bio do oktobra 2013, a i kasnije je preko svojih ljudi nastavio njom da upravlja. Žunićeve i Perčevićeve firme su, prema izjavama Nebojše Divljana, akcionara banke, najveći dužnici - 1,5 i 1,3 milijardi dinara.

- Ideja je bila da se što više oslabi banka. „Trojka“ se sastajala i po dva puta nedeljno da bi osmislila i sprovela plan. Mišković je kao akcionar banke uticao na to da zajmove dobiju Perčević i Žunić, a onda su se dogovorili da ih ne vraćaju - navodi sagovornik Kurira upoznat sa celim slučajem.

Miroslav Bogićević, vlasnik „Farmakoma“, potvrdio je za Kurir da je za propast Univerzal banke kriv Mišković jer je kumovao kreditima od 120 miliona evra datim firmama povezanim s njim, koji sad ne mogu da se naplate.

Na pitanje koje su to firme, nije hteo da ih imenuje, ali je dodao da su se pominjale poslednjih dana kao veliki dužnici, kao i „Nibens“, čiji je vlasnik Milo Đurašković, Miškovićev poslovni partner.

- Mišković hoće da prikrije svoje muvanje. Dato je više od 120 miliona evra firmama koje su bile povezane s njim i koje su radile s njim, a sad to ne može da se naplati. Mišković je bio pravi vlasnik banke, bio sam prisutan nekoliko puta kad je pretio rukovodstvu banke - kaže Bogićević.

I Dragan Tomić, bivši direktor Univerzal banke i poslanik SNS, juče je na saslušanju, kako nezvanično saznajemo, rekao da je banka morala da bude urušena kako bi je što povoljnije kupila Atlas banka, i da je u svemu tome učestvovao i Mišković.

Tomić optužio Miška

- Prošle godine 18. oktobra, važna osoba, neću sad da kažem koja, pozvala me je i rekla da banka mora da bude dokapitalizovana novcem Atlas banke. Posle toga zvao me Duško Knežević (vlasnik Atlas banke, prim. aut.) i rekao da se o svemu dogovorio s Miškovićem, te da je on već kupio 25 odsto akcija. To je bio pravi razlog, a ne nevraćeni krediti jer je banka morala da bude urušena kako bi je što povoljnije kupila Atlas banka - rekao je Tomić, kom je određen pritvor od 30 dana, a kome je Skupština Srbije ukinula juče imunitet.

Perčević kaže da nije sa Miškovićem i Žunićem namerno upropastio banku:
- Ukupan iznos mojih kredita kod Univerzal banke se smanjio u 2013. godini.

Član IO banke o Tomiću
DAVAO GORANU PERČEVIĆU KREDITE PREKO VEZE

Ostali privedeni saslušani su u petak uveče, sve je trajalo do tri sata ujutru, a juče im je određen pritvor od 30 dana. Ljiljana Stojanović, bivša predsednica Izvršnog odbora (IO) banke, kako nezvanično saznajemo, navela je da je Odbor za bonitet bio protiv toga da se „Zekstri“ i „Optici“, čiji je vlasnik Dragan Đurić, dodeli kredit, ali da je Kreditni biro ipak doneo drugačiju odluku. Dragoljub Perišić, član IO banke, navodno je optužio Tomića da je vršio pritisak da se dodele krediti Perčevićevom „Interkomercu“, „Laveri“ i „Koteksu“.

Maksi
DOKAZ DOBRE SARADNJE S PERČEVIĆEM

Perčevićeve firme su kao dobavljači „Maksija“ bile isplaćivane na vreme, u roku od dva meseca, što nije bio slučaj s ostalima, koji su morali da čekaju i po pola godine. Takođe, neki drugi dobavljači su preko Perčevića ulazili u „Deltu“, a on je zauzvrat od njih dobijao procenat, navodi naš sagovornik.

Najveći dužnici Univerzal banke

- Beohemija i strateški partneri 1,5 milijardi dinara
- Interkomerc 1,3 milijarde
- Farmakom (Bogićević) 1 milijarda
- Luka Beograd (Milan Beko) 756 miliona
- Firme Dragana Đurića 650 miliona