Lekari kažu da će joj se posle transplantacije koeficijent inteligencije smanjiti, prestaće da raste, kaže Saša Savić

BEOGRAD - Ostaje nada.
- Tata, konačno si došao! Kako mi je sestrica? Je l‘ da da će sve da bude dobro?
Ovo su samo neka od pitanja koja je mali Miloš Savić (11), Unin brat, preksinoć na beogradskom aerodromu „Nikola Tesla“ postavljao svom ocu Saši, koji je stigao u Beograd.

Zahvalni

Saša je došao da bi iz Komercijalne banke podigao novac koji je zahvaljujući humanitarnoj akciji koju je Kurir pokrenuo pre nekoliko meseci prikupljen za lečenje Une, obolele od najtežeg oblika leukemije.

- Zaista ne znam kako da se zahvalim svim ljudima koji su pomogli. Mnogo je lakše sada kad znamo da novac nije problem. Ostaje nam da se nadamo da će Una prebroditi sve to. Kako će ići lečenje i kad će biti rađena hemoterapija, znaćemo krajem ove nedelje, kad se vratim u Nemačku i uplatim novac - kaže Saša i dodaje da prognoze lekara nisu ohrabrujuće. Lekari smatraju da mogućnost ozdravljenja posle transplantacije koštane srži iznosi 80 odsto, ali da presađivanje nosi velike posledice.

- Kažu da će biti veoma teško... Una sigurno neće moći da ima decu, koeficijent inteligencije će joj se znatno smanjiti, prestaće da raste... To su neke prognoze, ali ja se iskreno nadam da do svega toga neće doći, priča Saša.

Biće srećni

- Lekari su nam umesto transplantacije predlagali i neku vrstu nasilne hemoterapije, ali tu je mogućnost izlečenja samo 30 odsto. Očekuje nas težak period, ali svi se nadamo da će za dve godine sve biti drugačije i da ćemo opet biti srećna porodica - kaže Savić.

U bolnici godinu dana
DEVOJČICI ĆE OSLABITI IMUNITET

Saša kaže da će period posle presađivanja koštane srži biti težak i da će Una sigurno godinu dana biti u bolnici.
- Una će morati da bude bukvalno pod staklenim zvonom posle transplantacije. Imunitet će joj veoma oslabiti, tako da će trebati vremena da ojača. Ali samo da bog da da sve bude dobro, pa ćemo preživeti i to - kaže Saša.