A MI NEMILICE BACAMO: Zejtin iz friteze odličan za biodizel
BEOGRAD - Iskorišćen zejtin iz friteze odličan je za proizvodnju biogasa i biodizela, ali u Srbiji čak trećina završi kao otpad.
U Evropi se već odavno biogoriva mešaju sa fosilnim gorivima i tako prodaju na pumpama. Prema direktivi EU do 2020. i naša zemlja moraće u evrodizelu da ima 10 procenata biogoriva.
Srbija godišnje potroši oko 150.000 tona različitih vrsta jestivog ulja. Zejtin iz friteze odličan je za proizvodnju biogasa i biodizela, ali kod nas čak trećina završi kao otpad. Onaj ko se odluči za prodaju, može da zaradi 60 dinara za litar.
Iskorišćeno ulje ne sme završiti ni u kontejneru ni u kanalizaciji. Svi restorni, hoteli, školske ustanove, preduzeća koja proizvode više od 20 obroka dnevno obavezni su da upotrebljeno jestivo ulje bezbedno odlažu. To znači da ga sakupljaju i da imaju ugovore sa otkupljivačima koji ga dalje prerađuju.
Šef kuhinje u "Maderi" Zoran Stevanović rekao je da kada vide da ulje više nije za upotrebu odlože ga i ljudi dođu da ga pokupe.
"Firma sa kojom radimo nam donosi i odnosi ulje tako da je na obostranu korist. Sve zavisi koliko se hrane priprema od intenziteta posla ali damo na reciklažu oko 200 litara mesečno", rekao je Stevanović.
Iako su kazne za nepropisno odlaganje jestivog ulja i do 250.000 dinara u Agenciji za zaštitu životne sredine kažu da je dosadašni otkup nedovoljan. Prošle godine samo 58 ustanova i restorana ih je izvestilo o upotrebljenim količinama. Kompanije koje otkupljuju istrošeno jestivo ulje, mesečno u Srbiji sakupe jedva dve-tri cisterne.
Branislav Bogojević iz "Eko Trona" kaže da ulje dalje ide u Evropsku uniju. "Mi Uniji prodajemo otpad. Evropska unija je donela zakon, nadam se da će to biti i kod nas jednog dana, pet do 10 odsto da stavljaju biodizel u evrodizel. Tako da nemamo mogućnosti da radimo biodizel ovde zato što su velike akcize, 40 i nešto dinara", rekao je Bogojević.
I domaćinstva mogu zvati otkupljivače. Češće se, međutim, odluče da ulje bace. Direktor Agencije za zaštitu životne sredine Filip Radović rekao je da je veoma opasno kada to ulje završi u životnoj sredini, a ono što je još opasnije je da se ponovo koristi kao hrana za domaće životinje za stoku kada poprimi efekat kancerogenih materija.
"Svakako bi tome trebalo stati na put. Država preduzima značajne korake ne samo da podignemo svest već i unapredimo sistem obrade i prikupljanja tog ulja", rekao je Radović.
U Evropi se već odavno biogoriva mešaju sa fosilnim gorivima i tako prodaju na pumpama. A u većini zemalja autobusi grdskog prevoza koriste 100 posto biogas i biodizel jer su ekološki čisti. Prema direktivi Evropske unije do 2020. i naša zemlja moraće u evrodizelu da ima 10 procenata biogoriva.
"DO 31. MARTA GRAĐANI ĆE VIDETI NAJŽEŠĆU BORBU PROTIV KORUPCIJE U POSLEDNJIH 24 GODINE" Vučić: Biće posebni mehanizmi, velike promene u narednih 100 dana