OD 1. MARTA PRESUDE ODMAH: Pijani vozači šalju se direktno na izdržavanje zatvorske kazne!
Drakonski!
Od subote, 1. marta, kad policija proverom utvrdi da ima 1,2 promila alkohola u krvi ili više, vozač će biti sproveden na trežnjenje, a odmah posla toga direktno kod dežurnog sudije za prekršaje. Ako bude kažnjen zatvorom, ići će odmah u zatvor. Saobraćajna policija i sudovi tu mogućnost imaće po novom zakonu o prekršajima. Po istom postupku biće kažnjeni i vozači koji odbiju alko-test ili pokušaju da pobegnu policiji.
Damir Okanović, direktor Komiteta za saobraćaj, objašnjava kakav će postupak biti prema pijanim vozačima.
- Vozač će najpre provesti 12 sati u treznilištu. Nakon toga, saobraćajna policija opet meri procenat alkohola u krvi. Kada alkometar pokaže nulu, izvode vozača iz pritvora i vode ga kod prekršajnog sudije. On mu na licu mesta izriče izvršnu kaznu. To znači da će pijanim vozačima odmah biti oduzeta dozvola, izrečena novčana kazna i upisani kazneni poeni - ističe Okanović.
Neoborivi dokazi
Osim zbog alkohola u krvi, vozače će policija pred sud voditi i zbog prebrze i nasilničke vožnje, prelaženje pruge kada su rampe spuštene i zbog bežanja od policije.
- Sve su to prekršaji za koje postoje neoborivi dokazi. Za pijanstvo to je alkometar, za brzu vožnju to je radar sa kamerom. Za nasilničku vožnju i bežanje od policije sudiji će biti dovoljan snimak koji zabeleže kamere koje nose saobraćajni policajci ili snimci sa policijskih automobila. Sa snimcima i fotografijama problem dokazivanja neće postojati - objašnjavaju u Saobraćajnoj policiji. Vozač koji je kažnjen zatvorom sačekaće rezultat žalbe - u zatvoru.
Predlog Komiteta za saobraćaj je da se u pojedinim slučajevima obavezno izriču zatvorske kazne umesto novčanih.
- Mi tražimo da se insistira na izricanju zatvorske kazne ako je vozač u poslednje dve godine osuđivan za neki od ovih prekršaja. Postoji mogućnost i da se oduzima vozilo višestrukom povratniku, i to sudije moraju da imaju u vidu - apeluje Okanović.
Momentalno kažnjavanje
Predsednik Prekršajnog suda u Beogradu Milan Marinović kaže da vozači imaju pravo žalbe, ali da to ne odlaže momentalno kažnjavanje.
- Nakon što ga sudija kazni, vozač ima pravo žalbe osam dana, a Apelacioni sud žalbu mora da reši za najviše tri dana. To znači da će presuda biti pravosnažna za najmanje četiri dana ako se vozač žali odmah, ili za najviše 11 dana ako čeka poslednji, osmi dan za podnošenje žalbe - objašnjava Marinović i dodaje da su sudije spremne i obučene za skraćene postupke. Vozač koji je kažnjen zatvorom sačekaće rezultat žalbe - u zatvoru.
"PONOSAN NA ČINJENICU DA U PREMIJERU ORBANU IMAMO ISKRENOG PRIJATELJA" Predsednik Vučić se oglasio iz Budimpešte posle sastanka s mađarskim premijerom (foto)