Kompanija „Oil BG“ na ime potraživanja od 65 miliona dinara prodala zemljište u vlasništvu „Keramike Mladenovac“, ispod kojeg se nalazi ležište rudnika gline Košarno. Ministarstvo rudarstva tražilo obustavu postupka

BEOGRAD - Mutljavina.
Bugarska kompanija „Oil BG“ juče je na licitaciji prodala deo imovine kompanije „Keramika Mladenovac“ i na taj način otuđila prirodno bogatstvo Srbije jer se ispod zemljišta koje je ponuđeno nalazi ležište rudnika gline Košarno u Stojniku, saznaje Kurir. Kako saznajemo, „Oil BG“ je imovinu „Keramike Mladenovac“ prodao na ime potraživanja od 65 miliona dinara.

- Kompanija „Oil BG“ je imovinu „Keramike Mladenovac“ i zemljište ispod kojeg se nalazi ležište rudnika Košarno prodala kompaniji „Progresiv grup d.o.o.“ iz Makedonije iako to nije smela da uradi jer je reč o prirodnom bogatstvu Srbije - kaže za Kurir Goran Spasojević, koordinator Srpske napredne stranke za Mladenovac i dodaje:

Fiktivna potraživanja

- Kako smo nezvanično saznali, firma „Progresiv grup d.o.o.“ kompaniji „Oil BG“ uplatila je depozit od 10 odsto za tu imovinu. Najgore od svega jeste to što je imovina „Keramike Mladenovac“ i prirodno bogatstvo Srbije otuđeno na osnovu fiktivnih potraživanja kompanije „Oil BG“ od kompanije „Intergas“ u stečaju, kao suvlasnika „Keramike“ - kaže naš sagovornik. On objašnjava da se prodajom rudnika koji predstavlja sirovinu za proizvodnju u „Keramici Madenovac“ gasi 500 radnih mesta i fabrika koja ima perspektivu i tržište.

- Pozivamo državne organe da ispitaju potraživanja „Oil BG“ i zaštite radnike koji nisu primili 22 zarade. Tražimo da se preispitaju ulaganja „Intergasa“, na osnovu kojih je zadužena „Keramika Mladenovac“, a na osnovu čega je prodata njena imovina. Nemamo ništa protiv stranih investitora, ali imamo protiv kriminalnih radnji kojima žele da umanje imovinu „Keramike“ i ugase radna mesta - ogorčen je Spasojević.

Zbog ugrožavanja državnog interesa Ministarstvo prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja zatražilo je od Privrednog suda u Beogradu i Republičkog javnog pravobranilaštva da se obustavi prodaja nepokretnosti kompanije „Keramika Mladenovac“.

Ministarstvo je saopštilo da je utvrdilo da se veći deo parcela koje su oglašene za prodaju nalazi na postojećem nalazištu keramičke gline Košarno, a neke od njih se nalaze na deponiji jalovine. Iz tog ministarstva je upozoreno da bi, ukoliko bi se sprovela prodaja, prirodno bogatstvo bilo prodato kao obična zemlja, čime bi se kupcima obezbedila velika dobit.

Sudski izvršitelj Ratko Vidović juče za Kurir nije hteo ni da potvrdi ni da demantuje da li je imovina „Keramike Mladenovac“ prodata.
- To je službena tajna. Ne mogu o tome da govorim - kratko je za Kurir rekao Vidović.

Duguju 22 plate

Predsednik sindikata Sloga u okviru „Keramike Mladenovac“ Stojan Arsić kaže za Kurir da će radnici svojim telima braniti imovinu rudnika Košarno ako je ona otuđena.
- Ako su to uradili, to je protivzakonito jer radnicima duguju 2,5 miliona evra za plate i radni staž. Dugovanja između „Intergasa“ i „Keramike“ su fiktivna i mi smo podneli krivične prijave da se to proveri. Tražili smo raskid ugovora o privatizaciji jer je Agencija za privatizaciju konzorcijumu koji je kupio „Keramiku“, a koji su činili „Intergas“ i „Oil BG“, priznao ulaganja u obrtna sredstva kao investiciona sredstva - kaže Arsić za Kurir.


goran-spasojevic.jpg
Nebijša Mandić 

Mali akcionari
NIJE ISPOŠTOVAN UGOVOR

Dragan Marković, predstavnik malih akcionara objašnjava da je konzorcijum „Intergasa“ i „Oil BG“ iz Sofije 2008. kupio „Keramiku“ za 1.127.000 evra, ali da kupoprodajni ugovor nije ispoštovan.
- Agencija za privatizaciju im je 11 puta produžavala rok za ispunjenje ugovora, tako da je to trajalo 40 meseci. Osim toga, kupac nije uložio tri miliona evra, koliko je bio obavezan, nego mu je Agencija ulaganja u obrtna sredstva priznala kao investiciju, što po Zakonu o privatizaciji nije smela da uradi - kaže Marković .